Trápí vás plynatost, žaludeční nevolnost, pálení žáhy, zácpa či pocit, že máte v břiše kameny? Poradíme vám, jak se trávicích obtíží můžete zbavit.
Na bolesti břicha spojené s nadýmáním skvěle funguje fenyklový čaj. Fenykl mírní křeče v žaludku a střevech a pomáhá proti překyselení.
Pokud se však nadýmání chcete zbavit úplně, vyškrtněte z jídelníčku rizikové potraviny, jako jsou luštěniny, zelí, brokolice, cibule, kapusta a papriky.
Náš tip: Například čočka bude daleko stravitelnější, když vodu při namáčení několikrát vyměníte. Tím se odplaví část látek, které způsobují nadýmání.

Hořčiny na lepší zažívání
U střevních a žaludečních potíží včetně zánětů vám pomůže heřmánek, majoránka, šalvěj nebo levandule. Při křečích a zažívacích poruchách výborně pomáhá i máta. Mentol, který obsahuje, totiž podporuje odtok žluči a trávicích šťáv.
Výborný je také puškvorec, jenž se díky hořké, silně kořeněné chuti řadí mezi nejlepší žaludeční léky, podobně jako další „hořčiny“, například pelyněk, jablečník nebo zeměžluč. Zkuste nálev ze stejného dílu puškvorce a pelyňku. Louhujte ho však jen chvilku, abyste byla schopna ho vypít.
Co utiší žaludek?
Než se rozhodnete sáhnout po lécích, zkuste nejdřív upravit svůj běžný jídelníček. Co vám rychle uleví od potíží?
Kořenová zelenina: Rychle a účinně pomáhá nastrouhaný celer nebo petržel, které působí zásadotvorně a zmírňují překyselení žaludku.
Zelený čaj: Obsahuje třísloviny, které jsou pro žaludek doslova balzámem. Pijte ho po lžičkách a neslazený, ideálně vždy půl hodiny před jídlem.
Bílá rýže: Lehce rozvařená rýže vytváří na povrchu zrnek specifický šlem, který podrážděný žaludek rychle a zaručeně zklidní. Můžete vypít také trochu vody, v níž jste rýži uvařila.
Šťáva ze zelí: Pokud trpíte žaludečními vředy, staré lidové recepty doporučují popíjet denně čerstvou šťávu z bílého zelí, a to po dobu několika týdnů.
Léčivý proskurník: Na pálení žáhy nejlépe, protože naprosto spolehlivě, zabírá proskurník, který přidávali do mastných pokrmů už staří Římané. Tato bylinka totiž obsahuje léčivý sliz, který chrání žaludeční sliznici a zmírňuje pálení v jícnu.
5 tipů pro lepší zažívání
Čemu se vyhnout a na co se zaměřit, abyste zlepšila proces trávení a zamezila nadýmání?
1. Omezte tučná jídla: Pokrmy bohaté na nasycené tuky zpomalují proces trávení.
2. Přidejte vlákninu: Pomáhá posouvat potravu zažívacím traktem a udržuje střeva v kondici.
3. Zařaďte probiotika: Prospěšné bakterie zlepšují vstřebávání živin a podporují práci střev.
4. Pořádně žvýkejte: Potrava se promíchá se slinami, v nichž je enzym ptyalin, který pak šetří práci žaludku.
5. Jezte pravidelně: Ideální je 5–6 menších porcí denně.