Pobyt na sluníčku může být v začátku letního období velmi zrádný. Slunce má totiž pořádnou sílu, a naše tělo navíc po zimě není ještě na vyšší teploty zvyklé. Jak těmto potížím předcházet a co vám pomůže, když už dojde k maléru?
Úpal a úžeh není jedno a totéž. Přesto oba pojmy lidé zaměňují. Úpal je kolaps z horka, zatímco úžeh ze slunce. To znamená, že pokud jste v místnosti, kde je horko, vysoká vlhkost a nedoplňujete dost tekutin, jde o úpal. Pokud se vám udělá špatně po slunění, je to jasný úžeh.
Na první příznaky nečekejte
Někdy se vám v horku udělá špatně okamžitě. První známky úpalu se ale mohou projevit až za několik hodin, poté co jste byli vystaveni horku. Předejít potížím můžete tím, že budete dostatečně pít, i když nepociťujete zrovna žízeň. Vlivem dehydratace se totiž méně potíte, čímž se rychleji přehřejete.
Úpalu se vyhnete také dostatečným větráním, a to hlavně ráno a ve večerních hodinách. Přes den pak mějte puštěný větrák nebo klimatizaci. S tou to ale nepřehánějte, abyste to neodstonali.
Venku opatrně
Omezte pobyt na přímém slunci, a to hlavně kolem poledne, kdy je sluneční záření nejintenzivnější. Mezi 11. a 15. hodinou byste se opravdu neměli opalovat.
Pokud nemáte na výběr a musíte být na přímém slunci, stále se ochlazujte vodou, ledem a studenějším vzduchem. Také noste pokrývku hlavy a brýle. Pomůže i namočení vlasů. Pokud to jen trochu jde, omezte také fyzickou zátěž.
První pomoc při úpalu
Známky úpalu nepřehlížejte. Nemusí jít pouze o lehkou nevolnost, ale o vážný stav, který vás může ohrozit dokonce na životě.
Mezi nejčastější potíže patří horečka, suchá a horká kůže, bolest hlavy, závratě, nevolnost, zmatenost, svalové křeče, zrychlený dech a tep a únava.
První pomoc spočívá v zamezení dalšího přehřívání a přenesení postiženého na chladnější místo. Důležité je okamžitě začít s ochlazováním. Pijte chlazené nápoje a aplikujte studené zábaly.
První pomoc při úžehu
Mezi příznaky úžehu patří malátnost, poruchy koncentrace, bolesti hlavy, závratě, nevolnost, zvracení, svalové křeče, ztuhnutí šíje a upadání do bezvědomí.
V případě úžehu se doporučuje to samé, co platí pro úpal, tedy přejít do stínu na chladnější místo, pít po menších dávkách nápoje a ochlazovat se obklady, které by se měly přikládat přímo na hlavu. Pokud tyto rady nezabírají, okamžitě vyhledejte lékaře. V horších případech vám totiž hrozí i ztráta vědomí.