Při rýmě a ucpaném nosu obvykle sáhneme po nosním spreji z lékárny. Jenže ty se většinou smí používat maximálně týden, jinak hrozí poškození nosní sliznice. Jak si tedy pomoci bez tohoto rizika? Inhalace Stará osvědčená metoda jsou inhalace.
Uvařte si heřmánkový čaj, vlijte ho do hrnce, skloňte se nad ním a hlavu přikryjte ručníkem, aby pára neunikala. Pomalu ji vdechujte a vydržte aspoň pět minut. Jako bonus tak prospějete i své pleti.
Dalšími osvědčenými přísadami do inhalační lázně je pár kapek esenciálního oleje; dobře funguje například eukalyptus nebo máta.
Výplachy Vyplachování nosu slanou vodou se používá v ájurvédské medicíně už po staletí. Uleví při nachlazení, alergiích, bolestech hlavy, problémech s očima a funguje i jako prevence. Provádí se pomocí speciální konvičky, ale zvládnete to i bez ní.
Nalijte si do sklenice teplou vodu a přisypejte do ní špetku soli (speciální na výplachy koupíte i v drogerii), měla by mít slanost asi jako slzy. Nakloňte hlavu nad umyvadlo tak, aby čelo bylo ve vodorovné rovině s bradou – tekutina tak nebude vtékat do úst.
Dýchejte ústy a začněte roztok pomalu nalévat do levé nosní dírky, hlavu lehce nakloňte na pravou stranu. Roztok by měl začít vytékat pravou nosní dírkou. Poté se důkladně vysmrkejte a postup opakujete s druhou nosní dírkou.
Přírodní léky Vhodnou alternativou mohou být i nosní spreje nebo kapky z lékárny s přírodním složením. Ty obsahují glycerol a výtažky z rostlin a mají vyšší koncentraci látek, než mají buňky lidského těla.
Navíc podporují tvorbu nosního sekretu a přírodní cestou pomáhají ničit bakterie a viry.
Pokud vám výplach nosu napoprvé nepůjde, nevzdávejte se, chce to trochu cviku. Esenciální olej můžete kápnut i na kapesníček a z něj jej vdechovat.