Zadýcháváte se při rychlejší chůzi nebo drobné námaze? Nedostatečnost plic může mít spoustu příčin.
Prodělaná viróza, alergie, ale i špatná fyzická kondice a nadváha mají často za následek dušnost. Dobrá zpráva je, že kapacitu plic můžete sami ovlivnit, a vyzrát tak i na vážnější potíže.
Dýchejte do břicha
Pokud se vám hůře dýchá, nebo cítíte tlak na prsou, jsou to signály, že nemáte dost kyslíku. Proto je potřeba správně dýchat. I když jde o automatický proces, spousta lidí dýchá špatně.
Zkuste si udělat malý test: nadechněte se a sledujte, co se děje. Pokud se zdvihne jen hrudník, ale břicho se ani nehne, není nádech dostatečný.
Z plic by měl vzduch při nádechu doputovat až do bránice. Hluboký nádech do břicha vám pomůže zvýšit kapacitu plic, zlepší okysličení orgánů, navíc pomůže i s lepším držením těla, protože při něm zapojíte svaly kolem páteře.
Naučte se dýchat jako miminka
Všimli jste si někdy, jak dýchají miminka? Přirozeně do břicha, pěkně zhluboka. A právě tak byste to měli dělat i vy.
Vyzkoušejte si to. Lehněte si na záda, pokrčte nohy v kolenou a položte si ruce dlaněmi na břicho. Zhluboka se nadechněte nosem a soustřeďte se na to, aby vzduch prošel plícemi až do břicha.
Až se vám bříško začne zvedat a tlačit na dlaně, děláte to správně. Vydechněte dlouze ústy.
Jógový dech
Správně dýchat vás naučí také na józe, která je nejen o cvičení, ale především o správném dýchání. Zásadní je plný jógový dech, kdy intenzivně zapojujete dýchací svaly.
I ten můžete zkusit doma. Uvolněte se vleže na zádech, dlaň jedné ruky dejte na břicho.
Pomalu se nadechuje, nejprve do břicha, které vám dlaň zvedne, pak postupujte s nádechem do žeber, která by se měla vyklenout, a skončete u pocitu, jak vám vzduch nadzvedá klíční kosti.
Chvíli vydržte a pomalu vydechujte, opět od břicha přes hrudník a výdech zpod klíčních kostí jako poslední.
Co ještě udělat
Ke zlepšení kapacity plic nebo rekonvalescenci asi dva týdny po prodělaných chorobách dýchacích cest vsaďte nejen na dechová cvičení, ale také na procházky na čerstvém vzduchu.
Kapacitu plic zlepší i hra na dechový hudební nástroj, stačí obyčejná dřevěná zobcová flétna.
Chytrý přístroj zkontroluje kyslík
Při déle trvajících dýchacích obtížích je dobré kontrolovat zásobování krve kyslíkem. To dokáže například pulzní oxymetr, přístroj, který koupíte už od 300 Kč.
Malé zařízení se nasadí na špičku prstu a pomocí světelných paprsků změří nasycení hemoglobinu kyslíkem a váš srdeční rytmus.
Výsledky hned uvidíte na displeji. U zdravých lidí se naměřená hodnota pohybuje mezi 95 a 100 %, u seniorů může být i 93 %.
Pokud hodnoty klesnou pod 90 %, je třeba kontaktovat lékaře. Pravidelnou kontrolou mohou předejít vážným komplikacím například astmatici, lidé s chronickou obstrukční plicní chorobou či srdečním onemocněním.
Víte, že…
•… zadýchávání může souviset i se zvýšeným krevním tlakem v plicních cévách?
•… shození pár kil nadváhy zlepší i zadýchávání?