Kromě toho, že dodá připravovaným pokrmům nezaměnitelnou chuť, má tymián také řadu zdraví prospěšných účinků. Znáte je?
Coby léčivka podporuje trávení a působí antisepticky. Čaj z tymiánu se doporučuje při nadýmání i průjmu. Stejně tak je vhodný při nachlazení, rýmě, kašli i chřipce, při onemocnění horních cest dýchacích či zánětu ústní dutiny. Bylinku můžete také využít při léčbě revmatismu a dny.
Využití v kuchyni
Toto aromatické koření dodá připravovaným pokrmům pronikavou vůni. V kuchyni se používá především k dochucení zvěřiny, skopového masa, ryb nebo různých omáček.
Jak ho pěstovat doma?
Pěstování tymiánu není příliš náročné. Můžete ho přitom pěstovat na záhoncích, ale rostlině by se mělo dobře dařit i v případě, že se rozhodnete pěstovat tymián v květináči doma.
Tymián můžete zakoupit v podobě sazenice, ale také se dá vypěstovat ze semínek nebo namnožit řízkováním. Vyhovuje mu slunné stanoviště s dobře propustnou, písčito-hlinitou půdou.
Sirup na kašel
Domácí sirup vás a vaše blízké protivného kašle spolehlivě zbaví, a navíc má příjemnou chuť. Přiveďte k varu 200 ml vody, rozpusťte v ní 200 g cukru a míchejte, dokud se cukr zcela rozpustí.
Do takto vzniklého sirupu vsypejte hrst sušeného tymiánu a na mírném ohni povařte dvě minuty.
Vzniklou směs odstavte a nechte louhovat několik hodin (nejlépe do druhého dne). Hotový sirup sceďte přes jemné sítko nebo plátýnko do čisté suché sklenice a uložte na tmavé chladné místo.
Uvařte si čaj
Pití čaje pomáhá zejména na mokrý kašel, protože podporuje vykašlávání hlenu. Dvě lžičky čerstvých tymiánových lístků rozmačkejte a zalijte šálkem vroucí vody.
Poté nechte louhovat po dobu deseti minut, přeceďte a nechte lehce vychladnout. Lze jej osladit medem a přidat citron. Čaj pijte maximálně třikrát denně.
Tip
Sušený tymián se přidává i do bylinkových polštářků, které příjemně voní a usnadňují lidem usínání. A jak sušit tymián? Pověste ho svázaný na tmavé a suché místo.