Celoroční slunečné počasí, krásné pláže, modré moře, úchvatné památky a poušť, ale také zalesněné hory na severu, to všechno nabízí Tunisko. V orientálních resortech zažijete atmosféru jako v pohádce Tisíc a jedna noc a navíc za skvělé ceny.
Chcete-li si Tunisko projet, je jedno, budete-li bydlet na severu v Bizertě, uprostřed v Monastiru nebo na jihu v Djerbě.
Můžete si v hotelu domluvit vyjížďku kamkoli, na solná jezera, na památky z římských dob nebo výlet na Saharu, která zdaleka nenabízí jen písek. Místní lidé jsou zdvořilí a vstřícní, a mají i smysl pro humor. A málo známou možností je vlak.
Místní dráhy překvapí čistotou a moderností, před kterou se naše železnice může schovat.
Severní cesta vlakem z Tunisu horami do Nebeuru nebo přímořské Tabarky přinese krásná „panoramata“ a v cíli možnost vycházek do horských lesů, kde lze potkat gazely, dikobrazy, hyeny, rysy a na nebi vidět majestátné orly.
Kdo chce na pláže?
Pro osoby chtivé pláže a odpočinku je tu ostrov Djerba. Ostrov je placatý, a ideální pro výlety po něm je vypůjčené kolo nebo skútr.
Romantické duše navštíví vesničku Midoun, kde se každé úterý koná tradiční berberská svatba a diváky tu vítají. Tamtéž lze navštívit krokodýlí farmu a pokochat se při krmení jejich ostrými ještěřími zuby.
Ve vsi Guellala se můžete dívat pod ruce tradičním hrnčířům a koupit si nějaký tradiční výrobek.
Pěkných letovisek je tu ale na tuniském pobřeží „neúrekom“ a většinou kromě moderního resortu mají městečka historická centra s kouzelnými uličkami, trhy a restauracemi. Taková je Mahdia, Sousse, Monastir, Hammamet a mnohé další.
A co památky?
Každé město má svoji starou čtvrť, medinu. Třeba už ta v hlavním městě Tunisu s velkou mešitou Jama Ez Zitouna stojí za to. Slavné Kartágo, tedy jeho zbytky, jsou k vidění už na předměstí. Ale asi 120 km směrem na jih leží El Jem, a ten vám vezme dech.
V ohromném římském koloseu máte dojem, že ještě slyšíte pokřik gladiátorů a řev šelem. Před ruinami u Douggy a Jendouby na západě Tuniska se mohou jít schovat i slavné Pompeje!
A kdo se chce ocitnout rovnou v pravěku, ať se ubytuje v jeskynním hotelu v Matmatě – ideálním startu pro výlet do pouští národního parku Jebil. Národní park Ichkeul, zapsaný do UNESCO, se stejnojmenným jezerem, je od Bizerty „na dostřel“.
Tunis a jeho kuchyně
V hotelu vám sice udělají i evropskou snídani, tj. míchaná vejce a uzeninu (ne vepřovou), ale jinak dominují místní pokrmy, které se dají snadno připravit ve velkém množství. Brochettes – jako špíz podávané kousky grilovaného jehněčího.
Tajjine – směs masa a vajec, podává se s kuskusem. Marguez – pikantní párečky za skopového masa.
Mechouia – salát z rajčat, paprik, vařených vajec, tuňáka a kapari. Harissa – ostrá pasta z chilli papriček, česneku a oleje. Kuskus – pšeničná krupice podávaná se zeleninou a masem. Doulma – zelené papriky nebo dýně plněné směsí mletého masa, pažitky, cibule a vajec.
Kefta – grilované kuličky sekaného jehněčího masa, obvykle kořeněné kmínem a koriandrem. Ojja – kousky ryby, masa nebo mozečku uvařené v omáčce z rajčat a pálivých paprik, ochucené především česnekem, mátou a koriandrem.
Brik – piroh z listového těsta plněný vejcem, tuňákem, mletým masem či cibulí a bramborami.