Mnoha lidem při měření u lékaře „vylétne“ tlak do výšin, i když ho jinak mají v pořádku. Říká se tomu „syndrom bílého pláště“.
Na hodnoty tlaku má vliv spousta různých okolností a většina lékařů to dobře ví. Proto je lepší měřit si tlak průběžně doma.
Pořiďte si vlastní měřič
Vysoký krevní tlak je poměrně časté onemocnění, které může probíhat zcela bez příznaků, takže o něm nemusíte vůbec vůbec vědět. Proto je dobré ho kontrolovat častěji než jednou za rok či dva v ordinaci.
Navíc v té chvíli můžete být zrovna ve stresu, a výsledné hodnoty tak budou zkreslené.
Častějším měřením předejdete riziku kardiovaskulárních komplikací, jako je mozková mrtvice nebo infarkt myokardu.
Zejména lidé z rizikových skupin, tedy ti, kteří mají mají k vysokému tlaku genetické predispozice, prodělali infarkt, mají nadváhu, špatný životní styl či kuřáci, by si měli domů pořídit kvalitní tlakoměr.
Na výběru záleží
Tlak dnes mohou měřit například i „chytré“ hodinky či náramky, tyto hodnoty jsou ale pouze orientační. Abychom získali přesné informace o svém krevním tlaku, měli bychom používat kvalitní a validované tlakoměry. Ne všechny výrobky na našem trhu splňují přísná pravidla certifikace.
Důležitá je i šířka manžety podle velikosti paže. Pokud si při výběru přístroje nejste jisti, poraďte se ve specializované prodejně nebo lékárně, případně si přečtěte recenze na webech zaměřených na sledování kvality výrobků.
Jak tlak doma správně měřit
Když už máte kvalitní tlakoměr, je důležité ho také správně používat. Aby bylo měření průkazné, mělo by probíhat za určitých podmínek. Před měřením je dobré si dojít na toaletu – plný močový měchýř může hodnotu krevního tlaku zvýšit.
Měřte se vždy v klidu, ne po fyzické námaze nebo při stresu. Posaďte se s opřenými zády, obě nohy na zemi. U pažního tlakoměru položte předloktí na stůl, u zápěstního dejte zápěstí do výšky srdce.
Manžetu používejte vždy na stejnou paži na kůži, uvolněte ruku a zkontrolujte rukáv, jestli vám ji neškrtí. Během měření nemluvte a nehýbejte se. Měření provádějte pokud možno vždy ve stejnou denní dobu, aby srovnání výsledků bylo co nejvěrohodnější.
Veďte si záznamy
Naměřené hodnoty z domácího měření si průběžně zaznamenávejte a uschovejte pro svého lékaře. Krevní tlak běžně kolísá, jeho hodnoty závisejí nejen na aktuálním psychickém a fyzickém stavu, ale také na příjmu tekutin, u někoho i na změnách počasí.
Při domácím měření krevního tlaku jsou proto nejdůležitější jeho průměrné hodnoty.
Tyto hodnoty pak pomáhají lékaři zjistit, jaký krevní tlak máte v běžném životě, případně jak na vás účinkují předepsané léky, pokud už se s vysokým tlakem léčíte.
Protože i když vám pak v ordinaci měří tlak jednou za tři měsíce, nemusí to vypovídat o jeho skutečných hodnotách a vašich potížích.
Víte, že…
•… tlakoměr na paži je přesnější než ten na zápěstí?
•… je dobré tlak nejdřív změřit na obou pažích a měření opakovat
na té, kde byl vyšší?