Přibližně tři lidé ze sta mají u nás s tímto onemocněním zkušenost. Postihuje stejně často muže a ženy, nejčastěji mezi třicítkou a padesátkou.
Dobrou zprávou je, že pokud s jeho léčbou začnete včas,máte velkou šanci na úplné uzdravení. Sekání dříví i práce na počítači Prvním příznakem tenisového lokte je bolest na vnější straně předloktí, která přechází v bolest loketního kloubu. Z kloubu pak může vystřelovat do prstů či ramene.
Bolest se zhoršuje při otáčivých pohybech ruky, zatnutí prstů v pěst či zvedání těžkých těles. Příčinou obtíží je mikrozánět v místech, kde jsou šlachy uchycené ke kosti. Zánět je vyvolaný přetížením šlach, způsobeným nadměrnou zátěží, sportovní nebo pracovní.
K přetížení však může dojít i v důsledku činností, jako je psaní na počítači nebo pletení.
Pozor na prodlení
I když je bolest nepříjemná, hodně postižených se ji snaží vydržet a k lékaři nejde. To je ale chyba. Z neléčeného tenisového lokte se snadno může stát chronický problém, který je nutné řešit operací.
V případě, že se u vás diagnóza tenisového lokte potvrdí, doporučí vám lékař v první řadě klid. Hodně může pomoci ortéza nebo stahovací obvaz, které sníží rozsah pohybů. Proti bolesti se předepisují analgetika, zánět se tlumí antirevmatiky. Mimořádně důležitá je fyzioterapie.
Pohyb i odpočinek
Chcete se tomuto onemocnění vyhnout? Před každou zátěží se nezapomeňte zahřát a protáhnout a na protažení myslete i po cvičení. Vyhýbejte se především stereotypním činnostem, které zatěžují ruce. Pokud pracujete na počítači, dělejte si pravidelné přestávky. Zmenšit negativní dopady zátěže vám pomohou také tejpovací pásky.