Cítili jste někdy na neznámém místě tíseň či úzkost, či naopak nečekaný příval energie kdovíodkud? Jsou u nás lokality, kde se cítí divně všichni.
Toužíte-li polechtat nervy a zažít komplikované pocity, zde jsou ty kouty, kde napětí i vzrušení z tajemství zažijete…
Severní Morava: Velké Losiny
Malebnému zámku kousek od Šumperka už nikdo neodpáře zlověstnou pověst dějiště čarodějnických procesů.
Hraběnka z Galle by si bývala asi rozmyslela povolat po Velikonocích 1678 vyšetřovatele-inkvizitora Bobliga z Edelstadtu, aby zjistil, proč si žebračka po mši schovala hostii a jaké čáry za tím vězí.
Na panství totiž přijel zlovolný, chamtivý hochštapler a rozpoutal peklo: ke spolčení s ďáblem se na mučení přiznalo přes sto místních lidí, kteří skončili na hranici.
Na Velkých Losinách se nikdy netočila žádná pohádka, přes pěkný vzhled i okolí vyzařují jakoby cosi nedobrého, stejně jako nedaleké Petrovy kameny, místo údajných divokých čarodějnických sabatů…
Jižní Morava: Ves Konůvky
Kdo zabloudí po žluté do Ždánického lesa asi 30 km západně od Brna, narazí v ponurém lesním úvozu na zbytky zaniklé středověké vsi Konůvky z první půle 14. století.
Procházela tudy obchodní stezka a provoz na ní byl lákavý pro lupiče, kteří měli v lese u Konůvek jakousi základnu a místní s nimi prý tajně spolupracovali.
V terénu jsou patrné zbytky budov. Zkáza vsi přišla náhle za husitských válek a šlo asi o pěkný masakr. V roce 1481 se Konůvky zmiňují již jako pusté. Citlivý výletník tu prý za soumraku slyší nářek a pláč.
A nejeden odvážlivec, který tu chtěl natruc přenocovat, rychle balil pingl tváří v tvář efektům ze záhrobí.
Východní Čechy: Hrad Houska
Název Houska pochází z keltského „gosca“ neboli brána a má prý skutečně účel brány do pekla. V kapli je studna, údajně bezedná, a vysvěcené místo má bránit průniku pekelných příšer do našeho světa.
Je to jediný účel vysvětlující vznik hradu, nikdy neměl funkci pevnostní ani správní.
Kdysi zkoušeli spustit do studny jakéhosi provinilce, aby zjistili, co se tam nachází. Ten ovšem začal uvnitř křičet, že chce ven, a pak prohlásil, že peklo skutečně viděl. Citlivým návštěvníkům hradu se někdy dělá nevolno, někdo i omdlí. Skeptici to vše vysvětlují výronem plynu z podzemí.
Západní Čechy: Velhartický hřbitov
Jde o místo morbidní krásy, jež básníka K. J. Erbena inspirovalo k baladě Svatební košile. Hřbitov s kostelem sv. Maří Magdaleny u Velhartic byl založen roku 1373 a najdou se zde hroby prastaré i nové.
Návštěvníci tu trpí úzkostí, ženy omdlévají a doma se pak některým zdají děsivé sny. V kostele se odehrávaly černé mše s pokusy oživit mrtvé. Údajně tu je i neoznačený hrob sudetských Němců, obětí odsunu. Ze skvrnitého štítu kostela shlíží tvář dívky. Pod novým nátěrem skvrny na čas zmizí, ale vždy se znovu objeví.
Vysočina: Jihlavské katakomby
Podzemí pod Jihlavou má několik pater a délku 25 kilometrů. Místní hovoří o tom, že se zde zjevuje záhadná temná bytost, vystupující ze stěny v místě geologického zlomu s výronem výrazně negativní energie.
Katakomby v roce 1997 zkoumal reportér Stanislav Motl, kterému se podařilo v nočních hodinách v temnotě natočit podivnou bytost bez tváře s tenkým krkem a vlasy ve tvaru přilby, snad ženu. Před Napoleonem si tu prý měšťané roku 1805 někde ukryli své poklady.
S rozsáhlým podzemím měli plány i nacisté, kteří zde provedli jakési úpravy. Do podzemí dnes mohou turisté.
Jižní Čechy: Branišovský les
Lesní lokalita na dohled od západního okraje Českých Budějovic není místem pro bázlivce. Návštěvníků se tu zmocňuje deprese a nechuť k životu, na fotografiích se objevují podivné postavy, dochází tu k časovým posunům a k dezorientaci.
Kdysi tu stál strom oběšenců, na jehož spodní větvi skončilo mnoho sebevrahů včetně manželské dvojice. Za minulého režimu se tu údajně postřílela navzájem četa vojáků, zmatených přeludy, a incident se nepodařilo uspokojivě vysvětlit.
Zdokumentován je případ cyklisty, jenž tu devět hodin bloudil, aby se z lesa vynořil po pouhé hodině.