Hitem poslední doby jsou tzv. superpotraviny, tedy ty, které obsahují množství vitaminů, minerálů, enzymů, aminokyselin, antioxidantů a dalších látek prospěšných našemu zdraví.
Přestože se zdá, že většina superpotravin pochází z exotických zemí a jejich cena je právě v tento čas vysoká, najdou se i „domácí superpotraviny“, které pořídíte za příslovečnou hubičku.
Víte, že jednou z nich je třeba i obyčejné zelí?
Dva tři listy před jídlem
Syrové zelí je doslova nabité vitaminy C, E, vitaminy skupiny B, kyselinou listovou, kyselinou pantothenovou, sodíkem, vápníkem, hořčíkem, železem a řadou dalších minerálů.
Obsahuje také zdraví prospěšné kyseliny a tzv. vitamin U, který mimořádně příznivě působí při vředových onemocněních žaludku a významně přispívá k regeneraci jater.
Proto je velmi dobré sníst před každým jídlem několik listů syrového zelí nebo si dát k hlavnímu jídlu jako přílohu malý, lehký salát ze syrového zelí. Už lžíce kysaného zelí denně (nejlépe po ránu) má blahodárné účinky na detoxikaci našeho organismu.
Laktobacily obsažené v kysaném zelí pomáhají při zažívání, jsou velkým přínosem pro střeva, protože díky vysokému obsahu vlákniny působí coby jakýsi „kartáč“ na vnitřnosti, nejen střeva, ale i na zmiňovaná játra.
A zelí vám navíc pomůže zmírnit chuť na sladké, má minimum kalorií a přitom vás výborně zasytí, takže taková zelná dieta je naprosto ideální, jestliže chcete zhubnout. Mléčné kvašení pozitivní účinky zelí na náš organismus ještě dále zvyšuje.
Lék na mrazivý čas
Není divu, že kysané zelí je od pradávna považováno za všelék. Obsahuje také obrovské množství prospěšných probiotických bakterií, bez nichž by nemohlo správně fungovat naše trávení ani obranyschopnost.
Množství, skladba a kvalita probiotik v kysaném zelí jsou mnohem vyšší než v kapkách či tobolkách z lékárny. Teď už tedy víte, jak přečkat mrazivé měsíce ve zdraví!