Kvalitní a nepřerušovaný spánek je pro člověka přinejmenším stejně důležitý a prospěšný jako zdravá strava a pohyb. Pokud dojde k jeho poruchám, je v našem vlastním zájmu je co nejdříve řešit. Z nespavosti se totiž záhy může stát velký problém.
Příčin může být spousta
Mezi nejčastější příčiny nespavosti patří stres, nezdravý životní styl nebo nepravidelný režim. Není tedy překvapivé, že se kvůli dlouhé pandemické a nynější válečné situaci spoustě lidí nyní spí hůře.
Potíže s nespavostí se mohou projevit krátkodobě, ale u citlivějších jedinců mohou mít i dlouhodobý charakter. Lidé mají problém s usínáním a udržením spánku – spánek je mělčí, přerušovaný – a dříve se budí.
Přitom spánek působí jako regenerační proces pro celé tělo a v jeho hlubokých fázích se doslova čistí mozek. Právě odplavení toxinů pomocí lymfatického systému ve spánku omezuje riziko vzniku Alzheimerovy nemoci i nádorového bujení.
Vydatný a klidný spánek rovněž posiluje imunitu. A o to vše jsme při nespavosti ochuzeni, takže ta pak může mít dopad i na náš celkový zdravotní stav.
Jak na lepší spánek?
Prvním krokem k řešení je dodržování řádné spánkové hygieny. Nejdůležitější je pravidelnost, to znamená chodit spát a vstávat vždy ve stejnou dobu, a to i o víkendu.
Raději nespěte přes den, večer by se vám pak už spát chtít nemuselo. Večer omezte stimulanty, jako je kofein, čaj nebo alkohol. Lehká večeře v časných večerních hodinách a krátká procházka na čerstvém vzduchu také pomáhá.
Pomoci může i kvalitní matrace. Vhodnou podporou mohou být i bylinné doplňky stravy. Už naše babičky pily pro lepší spánek meduňkové či heřmánkové čaje.
Pomáhají také kozlík, chmel, šafrán, levandule či třezalka. V dnešní době jsou populární i konopné oleje, kde je účinnou složkou kanabidiol, také známý jako CBD.