Pečujete o své zdraví, a přesto mále pocit, že toho neděláte dost? Zařaďte do své domácí lékárničky dary přírody. Například šípky jsou vhodné ke zmírnění celé řady potíží.
Oblíbený šípek je znám především pro své blahodárné účinky na močové cesty. Preventivně působí proti chřipce a nachlazení. Pravidelná konzumace šípku může přispět ke zlepšení zdraví srdce.
Kromě vitaminu C totiž šípek obsahuje také vlákninu, která pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Antioxidanty v šípku mohou také chránit cévy před poškozením a zánětem.
Pro zdravé trávení
Vláknina v šípku podporuje zdravou trávicí soustavu, a to právě díky obsahu pektinu, který působí jako přírodní prebiotikum.
Tím tedy spadá do skupiny nestravitelné vlákniny, která pomáhá zvyšovat populaci zdravých bakterií a díky ní se lépe vstřebávají i vitaminy. To může pomoci prevenci zácpy a jiných trávicích potíží.
Pevnější vlasy i nehty
V šípku nechybí ani minerální látky, jako například vápník, draslík či hořčík. Budete mít díky němu ale i lepší pokožku a pevnější vlasy a nehty.
Díky svým protizánětlivým vlastnostem může šípek pomoci snižovat zánět a bolest spojenou s artritidou a jinými onemocněními kloubů. Vitamin C a vápník obsažený v šípku jsou důležité pro zdraví dásní a zubů.
Šípek může pomoci prevenci onemocnění dásní a posilovat zubní sklovinu. To vše vám mohou šípky přinést, ovšem jen v tom případě, když je budete konzumovat jako součást vyvážené stravy a zdravého životního stylu.
Šípkový čaj
Šípky je možné konzumovat na mnoho způsobů. Nejznámější je šípkový čaj, uvařte si ho s námi.
Čerstvé šípky omyjete a rozpůlíte a necháte louhovat ve vodě zhruba 7 hodin, následně vodu i se šípky zahřejete na 70 stupňů a přecedíte.
Šípkový čaj není nutné nechat přecházet varem, snižuje se tím obsah prospěšných vitaminů. Ze sušených plodů připravíte čaj stejným způsobem jako ze šípků čerstvých, sušené je však vhodné před louhováním nadrtit.
Připijte si na zdraví šípkovým likérem
Půl kilogramu očištěných šípků zalijte 1,5 litru kvalitní vodky, přidejte svitek celé skořice a dle chuti a obliby pomerančovou kůru.
Šípky nechte macerovat 10 až 14 dní, pak je sceďte, do macerátu přidejte vychladlý sirup ze dvou lžic cukru svařeného v 150 až 200 ml vody a hotový likér nalijte do čisté uzavíratelné lahve, kterou pak uskladníte v chladu.
No tak tohle je bomba. Nikdy bych neřekla, že šípky může mít tolik zdraví prospěšných účinků. Určitě si dám takovej ten šípkovej čaj, že jo.
Úžasný článek! Vždycky jsem byla přesvědčená, že příroda nám dává vše, co potřebujeme pro naše zdraví. Šípky a jejich všestranné využití jsou toho důkazem. Inspirující!
Fascinuje mě, jak může něco tak přirozeného jako šípky, mít tolik pozitivních účinků na naše zdraví. V dnešním hektickém světě je důležité najít cestu k přírodním produktům. Děkuji za inspiraci a precizně zpracované informace.
Wow, nevěděla jsem, že šípky maj takový přínos pro zdraví. Už se těšim, až si doma vyzkouším šípkový čaj podle vašeho receptu. Super článek!
No já jsem se o šípku nikdy moc nezajímala, ale čtu, že je to fakt dobrý na zdraví. Možná si zkusím udělat ten čaj, co tu píšou. Díky za tip.
Takový článek se fakt hodí, vždycky sem chtěla vědět víc o šípkách, ale nebylo kde. Teď už vím, jak si je dát. Děkuju!