I v listopadu můžeme před nadcházející zimou doplnit svou přírodní lékárnu. Z čeho si připravit léčivé čaje? Tady jsou naše tipy, které zaberou!
Bylinek není nikdy dost, a pokud sáhnete po těch správných, mohou vám hodně pomoci.
Kopřiva
Kořen kopřivy je nutno očistit a usušit, následně nastrouhat a svařit v horké vodě. Výsledná tekutina je nedostižným nástrojem pro podzimní detoxikaci žaludku a ochrání nás před chorobami plic a průdušek, pokud ji budeme denně pravidelně upíjet.
Z usušených lístků se pak vaří čaj, který je báječný pro naši krev, kterou čistí a podporuje její tvorbu. Kromě toho také urychluje léčbu zánětů močových cest a zmenší bolesti hlavy.
Kostival
Čím větší chladno, tím lépe pro kostival. Sbírat ho můžeme ještě v listopadu. Zajímat by nás měl kořen, ale můžeme použít i listí. Kořen usušíme, nastrouháme a smícháme s krémem. Necháme několik dní uležet. Později jím můžeme potírat bolavé klouby.
Z listu kostivalu lze udělat odvar a přidávat do koupele. Zevně se dá používat i tinktura, která vznikne po naložení nadrobno nakrájeného kořene do lihu.
Máta
Mátový čaj je ideálním pomocníkem v boji proti rýmě a nachlazení, kromě toho také snižuje horečku a celkově působí antisepticky.
Jitrocel
Jitrocel kopinatý má dlouhé a úzké listy. Je velkým pomocníkem proti nachlazení, chrapotu a kašli. Můžeme si udělat odvar z čerstvého jitrocele, nebo si můžeme připravit sirup. Použijeme cukr a med a nadrobno nasekané lístky.
Můžete si ale koupit i sirup bez cukru. Nebo si prostě jitrocel nasušíme a vaříme si čaj podle potřeby. Jitrocel pomůže i s péčí o aknózní a mastnou pleť. Listy necháme několik dní loukhovat v lihu, který pak naředíme destilovanou vodou. Tak vytvoříme účinnou pleťovou vodu.
Kozlíkový kořen
Uleví lidem při psychickém napětí, nervovém vyčerpání, nespavosti nebo bušení srdce psychického původu. Je prospěšný také při žaludečních neurózách. Zmírňuje křeče.
Přijde vhod i při menstruačních bolestech nebo klimakterických potížích. Kapky vytvoříme z čerstvých, omytých, nadrobno nakrájených kousků kozlíkového kořene a potravinářského lihu, vodky nebo pálenky.
Kořen kozlíku vložíme do skleněné láhve a zalijeme alkoholem tak, aby byly všechny části pod hladinou. Necháme louhovat alespoň 2 týdny, poté scedíme.
Šípková růže
Šípek obsahuje v plné zralosti 550 až 700 mg vitaminu C. Můžeme si připravit odvar z drcených šípků. Drcené šípky vaříme 10 minut a louhujeme do vychladnutí. Přecedíme přes husté sítko. Můžeme užívat dlouhodobě.