K častým zubním problémům patří i úbytek zubní skloviny. Ta sice patří k nejtvrdším tkáním v těle, ale ani ona není nezničitelná. Co jej způsobuje? Hlavním důvodem úbytku skloviny je nahromadění kyselin, které jí ničí.
Asi nejvíc to způsobuje nadměrné pití sladkých, kyselých a bublinkových nápojů, jako je cola, limonády nebo džusy. Po konzumaci kyselých nápojů se nedoporučuje hned čistit zuby, aby nedošlo k podráždění skloviny, počkejte alespoň půl hodiny.
Po kyselém je zase dobré ústa vypláchnout čistou vodou nebo si vzít žvýkačku bez cukru, která podporuje tvorbu slin. Velkým ničitelem skloviny je i zlozvyk skřípání zubů, jehož nejčastějším spouštěčem bývá stres.
Dlouhodobé skřípání může způsobit rychlejší opotřebení zubů, zničenou zubní sklovinu nebo zubní náhradu. Pokud je velmi intenzivní, řeší se speciálními zubními dlahami, jakýmisi chrániči na zuby, případně prostředky k uvolnění svalů.
Hlavní léčbou by ale mělo být zjištění příčin stresu a práce s psychikou. Jak se úbytek projevuje? Zuby mohou být kvůli ztrátě skloviny jakoby „průsvitné“, s šedým až nažloutlým odstínem. Mohou být také citlivé, při konzumaci studeného či teplého pak cítíte bolest.
Navíc nastává i větší náchylnost ke vzniku zubního kazu. Při jakýkoliv prvních příznacích je důležité navštívit stomatologa či dentální hygienistku – čím dříve přijdete, tím dříve se může tento bolestivý problém zmírnit.
O sklovinu je potřeba se starat velmi pečlivě a nezanedbávat prevenci, protože její úbytek se už nedá nahradit. Lékař může jen chybějící část doplnit fotokompozitní výplní a při závažnějších případech sklovinu nahradit fazetou.
.