Samota je prý, podle vědců, stejně škodlivá jako kouření patnácti cigaret denně. Na naše zdraví má podobně negativní účinky jako například obezita. A zhruba o třetinu prý zvyšuje riziko předčasné smrti. Přitom lidí, kteří trpí pocitem izolace a samoty, neustále přibývá.
Netýká se to však pouze seniorů. Samota v neosobním a příliš individualistickém světě postihuje všechny věkové skupiny. Přitom je třeba si uvědomit, co to samota vlastně je. Člověk nemusí žít na pustém ostrově, může být naprosto sám i uprostřed lidí.
Včetně těch nejbližších. Jedná se tu o sociální epidemii, kdy právě v centru rušného velkoměsta, se může cítit člověk nejvíc opuštěný.
Účinná obrana
Sociální izolace má ničivý dopad nejen na fyzické, ale i duševní zdraví. Je dobré proti tomu účinně a systematicky bojovat. Jak? Nejdůležitější je udržovat zdravé vztahy s rodinou a přáteli.
Dobré kontakty se vyplatí mít i se sousedy. Lidé, kteří žijí úplně osamoceni by neměli zapomenout prohodit alespoň pár slov s pošťákem, prodavačkou nebo s kýmkoli jiným. I to pomáhá k udržování schopnosti komunikace s druhými.
Neuzavírat se před světem
Nejhorší je mlčenlivost. Jakmile se člověk začne zavírat před světem a myslet si, že si vystačí sám. Není to pravda. Každý potřebuje sdílet s někým své myšlenky, pocity, názory.
Radosti a strasti. Na vztazích je ale třeba pracovat, pěstovat je. Nečekat, až se ozve ten druhý. Vždyť i vy přece máte telefon, email nebo třeba dopisní papír a tužku. Myslete na to včas. Pěstovat stará přátelství se vyplatí. I když navazovat nová lze po celý život.