Ačkoli máme rýmu a nachlazení spojené spíše s chladnými zimními dny, mohou nás zaskočit i v horkém létě.
Stačí jen málo, třeba prudké střídání horkých venkovních teplot s klimatizovanými místnostmi či oslabená imunita, a najednou začneme kýchat nebo kašlat.
Pijte, pijte, pijte
Rýma je nepříjemná vždy, ale kazit si s ní teplé dny nebo dokonce dovolenou? Rýmu naštěstí můžete docela dobře zvládnou sami. Zatímco v zimě si při rýmě vlezeme s horkým čajem do postele, v létě to už tak lákavé není.
Tekutiny jsou ale důležité stále. Stejně jako při všech infekcích je nezbytné zvýšit jejich přísun nad dva a půl litru za den.
Ovšem na studené a ledové nápoje zapomeňte, ty totiž často kvůli teplotnímu „šoku“ způsobí ještě bolení v krku. Nejlepší volbou budou tedy vlažné nebo teplé čaje.
Co ještě pomůže?
V případě slabé rýmy není důvod zůstávat doma, přesto byste měli zvolnit tempo. Dopřejte si alespoň dva dny v klidnějším režimu, vyhněte se pobytu na prudkém slunci a koupání venku také o pár dnů odložte.
Důležité je také pravidelné mytí rukou, spánek a dostatek vitaminů. Můžete si také v lékárně koupit nosní kapky nebo sprej – ty sice rýmu nevyléčí, ale alespoň na chvíli vám uleví od jejích nepříjemných příznaků.
Od rýmy si můžete pomoct i masáží nosu – ukazováčky stlačujte střídavě strany kořenu nosu, palci přitom zakrývejte nosní dírky. Opakujte na každé straně desetkrát a pak si deset vteřin jemně masírujte horní část ušních boltců.
Není rýma jako rýma
Někdy ale domácí léčba nestačí a infekce se rozvine. Pokud rýma změní barvu na žlutozelenou a přidá se teplota a neustupuje, je dobré jít k lékaři. Pravděpodobně vás totiž dostala bakteriální infekce.
Pak nezbývá než ji vyležet, tělo a imunitní systém musí mít dostatek klidu na vypořádání se s infekcí. Někdy rýma odezní bez problémů, jindy ale může „spadnout“ na průdušky, a to způsobí kašel.
Na kašel bylinky
Kašel může být suchý, dráždivý, nebo naopak vlhký. Pokud kašel nedoprovází teplota, budou na něj stačit kapky z lékárny, případně bylinkové čaje – zejména z jitrocele, mateřídoušky nebo divizny, případně namíchané bylinné směsi proti kašli. Abyste co nejvíce eliminovali možnost nachlazení, buďte opatrní s klimatizací.
Pozor na teplotní rozdíly
Pokud je za okny přes třicet stupňů a klimatizace vám jede naplno, přímo si na nachlazení zaděláváte. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl přesáhnout pět stupňů, to samé platí i pro klimatizaci v autě.
Nikdy na sebe také nenechte klimatizaci přímo foukat – i když je vám to příjemné. Následná rýma, bolest hlavy nebo ztuhlý krk už tak příjemné nejsou. Teplotní rozdíly jsou ale možné i v běžných podmínkách.
Zatímco přes den je horko, letní večery mohu být vlahé, někdy dokonce i chladné. Pokud trávíte venku čas až do pozdního večera, nezapomeňte mít vždy po ruce nějaký teplejší kus oděvu, třeba svetřík apod., který na sebe budete moci v takovém případě obléknout.
Dobré rady
• Během rýmy jezte ovoce a zeleninu a raději vynechte mléčné výrobky.
• Na uvolnění nosu je skvělá slaná voda Vincentka, kterou koupíte i jako nosní sprej.