Tato výrazně vonící rostlina dorůstá do výšky až dvou metrů. Rozmarýn má malé bleděmodré květy, které kvetou v období pozdního podzimu a brzy na jaře.
Pěstování rozmarýnu není zase tak složité. Chcete-li mít krásnou a zdravou rostlinku, pěstujte rozmarýn v květináči, truhlíku či pěstebním kontejneru. Prospívá i celoročně v bytě, pokud mu zajistíme vyšší vzdušnou vlhkost, například rosením.
Bylinka nemá ráda přemokření, hrozí tím zahnívání kořenů. Snadno se rozmnožuje vrcholovými řízky. Myslete také na to, že pokud máte rozmarýn zasazený v nádobách, svou výškou se k běžným dvěma metrům určitě nepřiblíží.
Jaké jsou jeho účinky?
Rozmarýn je bylina, která má mnoho pozitivních účinků na lidské tělo. Především zlepšuje psychickou a fyzickou kondici. Bylina pomáhá odstranit pocity únavy a vyčerpanosti. Příznivý vliv má přitom nejen samotné pití čaje, ale i inhalace rozmarýnového oleje.
Je vhodný i při trávicích potížích, nadýmání a bolestech v trávicím traktu. Pokud vás trápí nekvalitní vlasy, určitě po něm také sáhnětě. Krásně je provoní a díky antioxidantům, které rozmarýn obsahuje, nebudou náchylné k poškození.
Ulevující čaj
Nálev okamžitě upravuje trávení a pomáhá při nadýmání. Vroucí vodou zalijte jednu kávovou lžičku sušených listů rozmarýnu. Nechte louhovat po dobu pěti až deseti minut. Poté slijte a vlažný čaj vypijte.
Rozmarýnový sirup
Odstraňuje bolest hlavy a mírní kašel. Asi patnáct větviček rozmarýnu a dva nakrájené citrony dejte do litru a půl vroucí vody, poté louhujte půl hodiny. Poté odvar sceďte, přidejte 750 g cukru a vařte na mírném ohni do zhoustnutí.
Hotový sirup nalijte do horkých láhví, uzavřete, zabalte do deky a skladujte týden na chladném místě. Při potížích užívejte jednu čajovou lžičku.
Využití v kuchyni
Rozmarýn patří mezi silná a aromatická koření, která se hojně využívají v kuchyni. Nejčastěji se přidává do salátů, polévek, omáček, ale také k pečené rybě, vepřové pečeni či jehněčímu masu. Můžete jím ochutit také grilovací marinády a těstíčka na obalování. Skvělou chuť díky němu získá rovněž ocet nebo olej.