Sirup na bolest v krku
Připravuje se podobně jako mnoho dalších sirupů (např. javorový, pampeliškový, smrkový atd.). Potřebovat k tomu budeme alespoň 50 větších listů, očištěné citrony nakrájené na plátky a med.
Propláchnuté lístky překrájené na půlky vrstvěte do sklenice střídavě s citronem a medem, dokud nebude nádoba plná. Uzavřeme a necháme stát za oknem.
Po několika týdnech přecedíme a sirup uchováváme v lednici.Sirup můžeme užívat po lžičkách při bolestech v krku nebo dýchacích potížích, případně jím můžeme sladit čaj.
Mast na popáleniny
Mast z rýmovníku je vhodná na promazávání kůže, při lehkých popáleninách nebo kožních zraněních, ale také při potížích s průduškami (promazávání hrudníku) a k masážím chodidel při nachlazení.
Připravíme ji z 200 gramů sádla a zhruba dvaceti větších listů rostliny. Nejlépe do rozehřátého horkého sádla přidáme čerstvě utržené listy rýmovníku a za stálé teploty necháme zhruba dvě hodiny louhovat.
Směs občas promícháme. Po vychladnutí necháme ztuhnout v lednici a po 24 hodinách opět rozehřejeme a dvě hodiny louhujeme. Mírně vychladlou směs přecedíme do nachystané nádoby a uchováváme v chladu.
Na rýmu a nachlazení
Stačí utrhnout list rýmovníku, pořádně ho omýt, zalít horkou vodou a nechat pět minut louhovat.Pijeme ho co nejteplejší. Jeho chuť je nevtíravá a pít se dá kdykoliv – nejen při nachlazení. Chutná skvěle..