Říká se mu také myší ocásek nebo zaječí chléb. Užívá se ke zlepšení trávení, k uvolnění křečí, zastavení krvácení a účinný je i proti migrénám.
Využití této bylinky je široké. Zevně se používá také ke koupeli nehojících se hnisavých ran, kožních vyrážek, k omývání bolestivých prasklin, nebo jako kloktadlo při zánětech dásní. Pro léčivé účinky sbíráme květ a nať.
Obsahují zejména silice, glykosidickou hořčinu, tříslovinu a flavonoidy. Řebříček sušíme zavěšený ve svazečcích při teplotě do 35 °C. Dobře usušená droga si musí zachovat původní tmavozelené zbarvení, má slabě aromatický kořenitý pach a hořkou chuť. A pozor – nesmí obsahovat zdřevnatělé části stonku silnější než 5 mm.
Snižuje krevní tlak
Droga uvolňuje křeče, je tedy vhodná na nevolnosti během cestování, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv, utišuje kašel, dobře působí na krevní oběh.
Podporuje chuť k jídlu, navíc působí močopudně, žlučopudně, dezinfekčně, antiskleroticky, antiastmaticky a mírně snižuje krevní tlak.
Při zevní aplikaci ve formě výplachů nebo koupelí se osvědčil také kožní defekty, špatně prokrvenou pokožku, hemeroidy a záněty ústní dutiny.Dlouhodobé používání drogy se ale nedoporučuje, protože v silici obsažený thujon je lehce jedovatý.
Při nadměrném používání vyvolává nervové poruchy, které se v mírném stupni projevují bolestmi hlavy a závratěmi. Připravuje se nejčastěji ve formě nálevu, který se podává 2x až 3x denně po 150 ml (5 g drogy).
Pro zevní použití se připravuje ve dvojnásobné koncentraci. Mladé listy řebříčku lučního můžeme ale bez obav přidat do salátu nebo je usušíme a rozdrtíme na prášek, který pomůže proti bolesti zubů.
.