Slovenské Tatry jsou unikátní zejména díky vysokohorským plesům, kterých tu najdete více než 200. Kromě skvělých podmínek pro lyžování se tady nabízí i další zajímavé možnosti, jak si užívat.
Lyžařská sezona je v plném proudu. Pokud pravidelně jezdíte do českých horských středisek a chcete letos zažít změnu, která vás přitom nepřijde na hromadu peněz, pak jsou pro vás Vysoké Tatry na Slovensku jako stvořené. Právě tady na vás čekají hory alpského měřítka a spolu s nimi i krásné výhledy.
Každý si tu najde to svoje
Slovenské Tatry poskytují návštěvníkům každoročně špičkově připravené sjezdovky a mnohé turistické trasy, na nichž se rozhodně nebudete nudit. Mají tu i pestrý výběr hotelů od těch levnějších až po ty, které uspokojí i ty nejnáročnější klienty.
Jedním z nejoblíbenějších lyžařských středisek je Tatranská Lomnica, která se nachází 6 km východně od Smokovce, na samotném úpatí Lomnického štítu (2634 m).
Krásnou lyžovačku zažijete v Lomnickém sedle, výchozím bodem pro vás pak bude Tatranská Lomnica.
Mimochodem z Lomnického sedla (2190 m) vede i nejvýše položená tatranská sjezdovka. Klidně si ale můžete visutou lanovkou vyjet na samotný vrchol a jen se tak v klidu kochat, výhled je dechberoucí.
Zalyžují si i senioři nebo děti
Nejvýše položená tatranská osada Štrbské Pleso zase nabízí lyžování na jižních svazích Předního Soliska na 9 km lehkých a středně těžkých tratí.
Zalyžují si tedy senioři i vaše vnoučata. O tom, jak kouzelný je výhled na samotné Štrbské pleso, asi není třeba se rozepisovat.
Nenároční lyžaři si pak oblíbí středisko Starý Smokovec – Hrebienok či Jakubova lúka. Populární atrakcí je sáňkovačka po 2,5km osvětlené trati z Hrebienku do Starého Smokovce.
Zajímavým střediskem s mnoha možnostmi vyžití je pak Ždiar – Bachledova dolina, kde kromě mnoha sjezdovek najdete i bobovou dráhu, vyhlídkovou věž nebo zábavný areál Macka Kubíka, ve kterém si na své přijdou hlavně děti.
Chutná místní kuchyně
Tatry se ale vyplatí poznávat i bez lyží, protože jsou plné krásných přírodních památek. Úchvatné jsou zejména vodopády, kterých tady najdete rovných deset.
Za nejkrásnější je považován Kmeťův vodopád či vodopád Skok. A nesmíme zapomenout ani na chutnou slovenskou kuchyni.
V restauracích jednotlivých středisek si zpravidla můžete pochutnat na tradičních bryndzových haluškách, živáňské nebo chutných sýrech parenica či korbáčik. Pokud se budete chtít zahřát, umí to zařídit panák borovičky nebo pálenky.
Stezka korunami stromů
Podívejte se na krásu Tater hezky z výšky a projděte se po nejpopulárnější a nejmajestátnější vyhlídce na celém Slovensku.
Bachledku či stezku v korunách stromů najdete v oblasti Spišské Magury, konkrétně v Pieninském národním parku kousek od města Ždiar. Nejsnadněji se tam dostanete autem, které lze zaparkovat přímo pod lanovkou ve Skiareálu Bachledka.
Ke stezce se dopravíte nejen lanovkou, ale jde to i pěšky, cesta je dlouhá asi 2,5 kilometru. Dospělý zaplatí za vstup 30 eur, děti do 14 let a senioři nad 65 let pak 24 eur.
Taky jsem si jednou zalyžovala v Tatrách a byla to paráda! Hlavně ten výhled ze Štrbského Plesa, ten si ještě pamatuju. Určitě doporučuju navštívit všem!
Vysoké Tatry jsou naprosto úžasné, příští dovču tam musím vyrazit. Miluju fotografování hor a výhledy odsud určitě stojí za to!