Malé podkovovité souostroví na hranici Egejského a Krétského moře bylo kdysi ostrovem Théra, jehož starověkou civilizaci zničil před více než třemi a půl tisíci lety sopečný výbuch.
A dnes se sem sjíždějí kochat krásou pláží a rázovitých městeček stovky turistů, aby se vyléčili z celoročního stresu.
Po výbuchu nezbylo prý z tehdejší civilizace ostrova ani pověstné zblo, ale i tak tu zdejší bělostné kostelíky a antické ruiny stojí stovky let a čekají na vás!
Jste-li milovníky pláží, jsou tu pro vás hlavně hotely na východním a jižním kraji Santorini, kde je vstup do moře pozvolný a pobřeží hraje barvami od bílého nebo černého písku až po rudé sopečné kamínky.
Vstup do moře ve vnitřní laguně je příkrý, jako do propasti, zato je tu výhled na dva ostrůvky, které se z moře vynořily v posledních šedesáti letech – jako připomínka, že tektonika v tomto ráji neřekla poslední slovo.
Velice malebné ruiny staré Théry (Ancient Thera) s výhledem na moře najdete nad západním pobřežím mezi vískami Kamari a Perissa. Zakončíte-li den v některé z kaváren, neuděláte chybu.
Krásný ostrov je bez vody
Hlavní městečko Fira leží ve středu ostrova nad centrální lagunou a od letiště Kratikos na východě ho dělí sotva tři kilometry. Mezi bílými domečky a kostelíky je spousta krámků se suvenýry a restaurací s vynikajícími mořskými plody.
Z Nového přístavu v laguně jezdí trajekty na okolní ostrovy – Naxos, Ios, Milos, Krétu i do athénského Pirea, takže na Santorini nemusíte jen přiletět. I jako turisté tu budete muset šetřit vodou, ta se dováží v tankerech.
Ideální je půjčit si skútr nebo i kolo. Zajeďte si na sever do městečka Oia. Bělostné staré domečky, částečně vytesané i do skal, kouzelně spadají po svahu k moři – musíte si tu dát místní výborné víno, atmosféra je pohádková!
Prohlédněte si Pompeje
Z doby před bájným výbuchem přece jen něco zbylo. Za vykopávkami kalibru Pompejí musíte na jižní okraj ostrova, do Akrotiri, kde ze sopečného písku vykopali městečko tak, jak bylo při explozi v 17. stol. př. n. l. zasypáno.
Dochovaly se amfory, krásné mozaiky na zdech… a i samotná cesta kolem sopečné laguny s krásným výhledem stojí za to!
Vede až na východní cíp s romantickým majákem a navštívit musíte „tříbarevnou“ pláž v Kokkini – skaliska jsou tu šedá, nad pláží po sesuvu ovšem rudá, a pláž pro změnu světlá, písečná…
Vyjeďte si pak k „nově“ vyrostlým ostrůvkům Palea Kameni a Nea Kameni v laguně – jde o malé vulkánky, produkující teplou sirnou vodu. Čili malé lázně přímo v moři! Podzemní energie se tu hlásí k životu takto krotce, ale nikdo neví, co bude za pár let…
Jakpak se žije na vulkánu?
Idyla na Santorini se zdá být neporušitelná, ale místní o ní vědí své. Dávná erupce byla prý sedmkrát silnější než výbuch sopky Krakatoa mezi Sumatrou a Jávou, zničila tehdejší mínojskou civilizaci (dle některých Atlantidu) a způsobila klimatické změny.
Malé otřesy tu nevnímají, ale občas přijde zatraceně silný zemětřas, po kterém padají domy. Zemětřesení v roce 1956 o síle 7,2 Richterovy škály srovnalo se zemí většinu staveb na ostrově, ale Řekové kamínek po kamínku všechno postavili znovu.
Nyní se podmořská kaldera opět plní lávou a Santorini se zvedá z moře o 10–14 cm ročně. Otřesy z května 2015 Santoriňany ani nezvedly z lehátek.