Mnoho látek může našim čtyřnohým miláčkům uškodit, aniž bychom o tom předem měli tušení. Nejsou to jen obecně známé jedy, ale také potraviny.
Při procházce i doma
Do kontaktu s toxickou látkou se může zvíře dostat nejenom venku při procházce, ale i neúmyslným podáním. Do organismu se toxická látka může dostat třemi cestami.
Kromě toho, že pes toxickou látku sní, ji může také vdechnout nebo s ní přijít do kontaktu tak, že se mu třeba látka vstřebá do kůže.
V první fázi působí jed v místě kontaktu dráždivě. Pak se pomocí krve vstřebává do vnitřních orgánů, které mohou být nevratně poškozeny (záleží na typu a množství jedu).
Typické příznaky
Mezi obvyklé příznaky otravy většinou patří malátnost, zvracení, průjem, apatie, nechutenství, záchvaty křečí, záškuby, poruchy koordinace, rozšíření či zúžení zornic, zvýšené slinění nebo dušnost.
Vyvolejte zvracení
Nejdůležitější je, minimalizovat vstřebávání toxické látky do organismu nebo ji co nejdříve deaktivovat, a místo neutralizovat. Pokud pes toxickou látku snědl, musí ji co nejdříve vyzvracet. Pokud to neudělá sám, budete mu muset zvracení vyvolat.
Můžete použít peroxid vodíku (max. 3 %, 1 až 2 ml na 1 kg hmotnosti zvířete), slanou vodu nebo hořčici rozpuštěnou ve vodě, kterou aplikujete zvířeti do tlamy.
Pokud se zvracení nepovede vyvolat, je nutné co nejdříve vyhledat odbornou pomoc. Zvířeti budou podány léky vyvolávající zvracení nebo bude proveden výplach žaludku.
Veterinář vám také sdělí další postup, většinou se podávají různé tablety a pes má omezený jídelníček.