Zneklidňuje vás, že tomu„upírovi“ z trávy, který přenáší řadu vážných nemocí, byste se měla bránit s pomocí chemie? Postavit se mu můžete i přírodní cestou!
Zákeřná klíšťata se nevyskytují pouze ve volné přírodě, ale i v travnatých plochách zahrad. Co vám pomůže odpudit je předem?
Vitaminy B hmyzu nevoní
Odér, který v lidském těle působí vitaminy skupiny B, klíšťata odpuzuje. „Béčka“ se totiž vypařují přes kožní póry a mají specifický pach, který my necítíme, ovšem klíšťata a další hmyz jako komáři, ovádi nebo mouchy ano. To je od potenciálního zakousnutí do kůže většinou rovnou odrazuje.
Nejsilnější odpudivé účinky má vitamin B1, zvaný thiamin. Nic nezkazíte tím, když od května do září, kdy je sezona klíšťat v plném proudu, budete užívat stravu a doplňky stravy bohaté na celý komplex vitaminů B.
Pivo jako spolehlivý odpuzovač
Oblíbený zlatavý mok je bohatý na vitaminy skupiny B. Obsahuje i množství minerálů, jako jsou hořčík, draslík, křemík a další vitaminy. Jeho pravidelné popíjení, pochopitelně v rozumné míře, vás tak ochrání před klíšťaty. O důvod víc si dát jedno pivo, které je skvělé i na dobré zažívání.
Pivovarské kvasnice působí
Pomoci zapudit klíště umí i některé doma připravené pokrmy. Musí ale obsahovat pivovarské kvasnice obohacené o vitaminy B. Mohou to být kynuté knedlíky nebo lívance s obsahem kvasnic, tedy i „béčka“. Účinné jsou i para ořechy nebo slunečnicová a sezamová semínka.
Upečte si chléb se zdravými semínky nebo dezert s para ořechy, a klíšťata na vás ztratí chuť. Krvelačným parazitům nevoní česnek, obsahující enzym salicin, měnící tělesný odér, ani cibule vylučující sírové složky.
Citrusový a bylinkový repelent
Chcete-li se před klíšťaty ochránit repelentem bez chemie, připravte si ho sami. Smíchejte dva litry vody s pokrájenými libovolnými citrusy – citrony, pomeranči či grepy – a vše vařte 1 hodinu na mírném plameni. Vzniklý nálev nechte vychladnout a pak sceďte.
Studený ho přelijte do rozprašovače. Jestli máte raději bylinky, můžete si vyrobit i rozmarýnový repelent. Dejte v hrnci vařit litr vody, přidejte 100 gramů čerstvého rozmarýnu a nechte louhovat.
Do vystydlé směsi pak přilijte polévkovou lžíci bílého octa, promíchejte, vzniklý přírodní repelent sceďte a přelijte do lahvičky s rozprašovačem. Kromě toho, že přestanete lákat klíšťata i komáry, budete i příjemně vonět.
Když už se přisaje
Pokud už se přisálo, místo napřed dezinfikujte. Pomocí pinzety lehce pohybujte klíštětem ze strany na stranu, až se po pár minutách uvolní. Rozhodně jím netočte!
Místo opět dezinfikujte a několik týdnů mu věnujte pozornost. Sání klíštěte vyvolává zarudnutí kůže, které trvá až tři dny. Pokud se nezvětšuje, klíště nebylo infikované. Pokud ale skvrna nemizí a je v ní výrazný střed, pospíchejte k lékaři.