Nejraději byste ráno ani nevstali z postele a večer máte pocit, že už se únavou ani neudržíte na nohou? Jakoby z vás snad úplně vyprchal život. Možná je to tím, že štítná žláza nepracuje tak, jak by měla.
Viníkem však může klidně být také lenost nebo dehydratace! I když chodíte brzy spát a v peřinách trávíte raději více než osm hodin, stejně vám ustavičně schází energie? Za tíživým pocitem vyčerpanosti nemusí být jen běžná jarní únava, jak si asi myslíte. O elán vás mohou zákeřně okrádat i další věci.
Pravidelný pohyb
Cvičení s nízkou intenzitou snižuje příznaky malátnosti až o 65 %. A to vůbec není málo! Pohyb jako takový rovněž napomáhá fungování kardiovaskulárního systému, zlepšuje náladu a podporuje duševní zdraví. Proto je tak důležité se pravidelně hýbat.
Každý si může najít takový pohyb, který mu vyhovuje a který ho zároveň baví. To je velice důležité. Cvičit jen proto, že se to má, vám na náladě určitě nepřidá.
Raději se hned napijte
Pokud zanedbáváte potřenou denní dávku tekutin, brzy se dostaví celková podrážděnost, bolest hlavy, pocit slabosti a vyčerpanosti. Dodržování pitného režimu proto není jen populární, neustále omílané heslo, je to zkrátka nutnost.
Ovšem chronická únava v sobě může skrývat i zdravotní nebezpečí v podobě poruchy činnosti štítné žlázy. V případě, že tento orgán z nějakého důvodu nepracuje správně a má snížené funkci. To by se samozřejmě mělo odhalit při návštěvě lékaře.
A ještě k tomu úsměv
Samozřejmě, že proti únavě nestačí bojovat jen cvičením, správným pitím a kontrolou ulékaře. Chce to také zdravý a odlehčený jídelníček. Nejlépe tzv. Středomořského typu – hodně čerstvé zeleniny, ovoce, ryb a olivového oleje.
A v neposlední řadě pak dobrou náladu. Tady platí, že nemůžete čekat až vás někdo rozesměje. Zkuste se smát sama a možná i rozesmávat ostatní. Když nevíte jak na to, možná by vám pomohla jóga smíchu.