Nechceme to dělat, víme, že vám to škodí. Ale nějak si nedokážete pomoci. Sníme celý pytlík chipsů, místo abychom si šli zaběhat. Jdeme s kamarády na pivo, i když víme, že máme doma rozdělanou práci.
Proč máme tendenci otravovat si své tělo a psychiku, když někde v hloubi přesně víme, co nám dělá a nedělá dobře?
Naše mysl se skládá ze dvou částí. Podvědomé a vědomé. 95% věcí, které se dějí v našem každodenním životě řídí podvědomá mysl. Nad 95% věcí nemáme kontrolu. Dějí se tak zcela automaticky podle našich programů chování z dětství a prenatálního období.
Podvědomí nemá svůj kontrolní mechanismus. Neuvažuje nad důsledky programů chování. Neví, co je správné a co je špatné. Pracuje podle svého vlastního nastavení.
Mozek tomu věří
Pro naše podvědomí je vše, co je v něm uloženo, tedy například strachy, fobie, stravovací návyky, závislosti, a mnoho dalšího naprostá pravda. Pro náš mozek je proto naprosto v pořádku, že máme strach. Že se přejídáme. Že jsme závislí na cukru a lepku.
Že jsme nemocní a máme bolesti. Vždycky to tak bylo, tak proč by to mělo být jinak. Mozek to tak chápe a neřeší to.
Jde o naše přesvědčení
Toto jsou všechno naše přesvědčení. Naše pravdy, které nám nikdo na světě nevymluví. Proto děláme věci, které sice z 5% vědomě nechceme, ale z 95% je prostě děláme. Co s tím?
Existují metody, které dokáží změnit podvědomé programy v našem podvědomí, které bude za nás řídit náš vlastní život, jako dosud. Ať už to jsou různé terapie s pomocí odborných terapeutů, nebo metody, které může každý dělat doma sám.
Jak si pomoci
Abychom méně dělali věci, které nechceme můžeme využít například metody. To jsou např. afirmace, vizualizace, autosugesce apod. Nová přesvědčení je pak třeba uložit do podvědomé mysli a použít jako hotové programy k použití.