Hučení či pískání v uších občas zažije každý. Říkalo se, že když někomu píská v uchu, znamená to, že na něj někdo zrovna myslí.
Pokud jsme byli například vystaveni přílišnému hluku, můžeme se poté potýkat s nepříjemným hučením, pískáním či šuměním v uších. To obvykle po chvíli přejde. Jestliže ale zvuky neustávají a trvají beze změn dál, může to být problém. Odborně se nazývá tinnitus.
Čím to je?
Hučení, které vnímáme, obvykle vzniká v našem sluchovém ústrojí. Může být ale také příznakem zánětu či poranění v oblasti hlavy a krku. Tinnitus často souvisí se stresem a vyčerpávajícím životním stylem.
Někoho potrápí jen krátce, jiní mohou zvoněním, cinkáním či duněním v uších trpět půl roku, rok, nebo dokonce celý život. Hučení v uších bychom neměli podceňovat. Někteří lidé, kteří jím trpí dlouhodobě, mají až sebevražedné sklony.
Ani lékaři zatím neznají způsob, jak se tinnitu zbavit, existují jen léky, které zmírňují příznaky, například lepším prokrvením mozkových cév. Vhodné je pamatovat na dostatek zinku a vitaminu A.
Vyzkoušejte gingko
Tinnitus není žádná nově vzniklá nemoc, potýkali se s ním už naši předkové. Na hučení v uších používali různé bylinky, které, podobně jako moderní léky, mají vliv na prokrvení mozku a tkání v oblasti hlavy, na uklidnění mysli a relaxaci.
Pomoci může například ginkgo biloba. Ostatně je dokázáno, že ginkgo působí na oblast mozkových tkání, které prokrvuje, a tím pádem zlepšuje jejich fungování a potlačuje tinnitus. Z bylinky si udělejte čaj, který budete popíjet během dne.
Do odvaru můžete namočit obklad, který přiložíte na postižené ucho, osvědčila se i tinktura. Obvykle se do čistého ucha kapou 2–4 kapky přímo do sluchovodu, anebo se nakapou na vatový tamponek či kousek čisté látky, které se vloží do ucha.
Tamponek či látka by měly být dostatečně velké, aby nehrozilo zapadnutí hluboko do ucha.
Další pomocníci z přírody
Účinný může být také čaj nebo obklad z pelargonie růžové, která má zklidňující účinky na organismus. Díky svým protizánětlivým účinkům pomůže také komonice lékařská. Nebo vyzkoušejte nať majoránky, respektive napařování ucha nad spařenou majoránkou.
To se používalo nejen proti hučení, ale i proti bolestem v uchu. Pára a teplo napomohou k uvolnění mazu a snad i uleví od symptomů, které tinnitus provází.
Obklady i koupel
Na problémy s ušima babičky často používaly obklad z tvarohu a rozetřeného česneku, který přiložily na bolavé ucho a nechaly působit. Ulevit uměla také šťáva z aloe vera, kterou nanesly na vatový tampon, opatrně vsunuly do ucha a nechaly působit. Od nepříjemných bolestí a zánětů uší měla ulevit i koupel s bylinkovým nálevem.
Smíchalo se stejné množství květu hlohu, kořene pampelišky a nati šalvěje. Hrst této směsi se zalila 1 litrem vody, zhruba 10–15 minut povařila, poté scedila a přidala se do teplé lázně. V té by měl pak člověk odpočívat 10 minut.
Dobré rady
• Pomoci by mohlo také to, když alespoň na čas vyřadíte kofein a alkohol.
• Uleví také klidový režim, tedy více odpočinku a omezení stresu.