Trápí vás vystouplé, zvětšené křečové žíly? Hodně se toho o nich povídá, ale řada pověr není založená na pravdě. Jaké fámy a mýty o křečových žilách kolují?
Tzv. varixy jsou zvětšené, vystupující zkroucené žíly, které obvykle bývají modrofialové. Mezi rizikové faktory jejich vzniku patří stáří, genetika, nadváha či dlouhé stání.
Pro mnoho žen jsou pavoučí žíly, což je mírná variace křečových žil, pouze kosmetickým problémem. U jiných naopak mohou způsobovat bolest, včetně otoků, pálení a pocitu těžkých nohou.
Je to typicky ženský problém
NE! Je sice pravda, že na křečové žíly častěji trpí ženy než muži, což může být způsobeno ženskými hormony, které mají tendenci uvolňovat stěny žil. Neznamená to však, že pánové jsou od vzniku křečových žil osvobozeni, naopak.
Procentuálně na ně trpí stejně jako ženy. Většinou to však považují jen za kosmetický problém, který neřeší a k lékaři obvykle přicházejí až ve chvíli, kdy je křečová žíla začne bolet a dojde k zánětu.
Příčinou je chůze po tvrdém povrchu
NE! Časté chození po tvrdém povrchu sice často přispívá k bolestem pohybového aparátu, ale má jen minimální přímý vliv na vznik křečových žil. Venózní tlak nohou se zvyšuje naopak s dlouhodobou nečinností, jako je dlouhodobé stání nebo i sezení.
Proto si během dne dopřávejte krátké procházky, při sezení protahujte pravidelně lýtka, a pokud to jde, dávejte si často nohy nahoru. Nevhodné je také kouření nebo nedostatek vlákniny ve stravě, který způsobuje zácpu.
Na „křečáky“ cvičení nezabírá
NE! Cvičení snižuje žilní tlak v nohách, což zmírňuje i tvorbu křečových žil. Tento mýtus vzniká proto, že se u některých lidí objevuje bolest po fyzické aktivitě, kterou mnozí přikládají pohybové zátěži.
Pravda je ovšem taková, že se tyto stavy spojují s arteriálním onemocněním, krevními sraženinami a jinými abnormalitami. O vhodném cvičení se ale rozhodně poraďte s lékařem.
Operace je nezbytná
NE! Začínající křečové žíly lze upravit pomocí denního cvičení, kompresních punčoch, redukcí hmotnosti a úpravou jídelníčku s omezením soli. K běžným bylinkám na křečové žíly pak patří Ginkgo biloba, extrakt z jírovce či extrakt z hroznových jader.
Klíčovými vitaminy pro podporu oběhového systému jsou vitaminy C, B a E. Jezte pomeranče, citrusové plody, rajčata, bobule, brokolici, banány, čočku, hnědou rýži, pšenici, krůtu, tuňáka, špenát, kiwi a jablka.
V nemocnici strávím několik dní
NE! Pokročilejší onemocnění vyžaduje kontrolu žilního tlaku odstraněním žíly. Tyto výkony se už běžně provádí pomocí moderních metod ambulantně s minimální anestezií. Poměrně rychle se pak můžete vrátit k běžným činnostem.
Nevýhodou chirurgického řešení varixů je, že se potíže často vracejí, asi tak do deseti let po zákroku. Další možností je skleroterapie, kdy lékař vstříkne do žíly speciální látku a ta ji uzavře.