Milujete italskou pizzu, ale nikdy jste si na její přípravu netroufla? Základem jsou kvalitní ingredience a pomalé kynutí.
Pokud tyto dva body nepodceníte, pochutnáte si na dokonalé pizze jako v neapolské pizzerii. My vám přinášíme návod na základní verzi, kterou si však můžete doplnit ingrediencemi podle vaší chuti.
Suroviny:
Na těsto:
800 g hladké mouky
500 ml vody
25 g olivového oleje
25 g soli
10 g cukru
20 g čerstvého droždí
Na ozdobu:
400 g sekaných rajčat
400 g mozzarelly
50 g parmezánu
hrst bazalky
1 lžička soli
30 ml olivového oleje
Krok za krokem:
1. Do velké mísy nalijte vlažnou vodu, přidejte sůl, cukr a rozdrobené droždí a promíchejte tak, aby se všechny ingredience rozpustily. Poté přisypejte polovinou mouky a dřevěnou vařečkou promíchejte.
Do základu postupně přisypávejte zbylou mouku, dokud nezískáte hladké těsto. Na závěr do něj zapracujte olivový olej a přesuňte ho na pomoučenou pracovní plochu.
2. Rukama ho asi 15 minut hněťte, výsledkem by mělo být pružné nelepivé těsto. To vložte do velké mísy vymazané olivovým olejem, zakryjte ho čistou utěrkou a nechte alespoň 3 hodiny při pokojové teplotě kynout.
3. Poté ho znovu krátce propracujte rukama a vytvořte z něho čtyři stejně velké bochánky. Ty vložte na plech, zakryjte utěrkou a nechte je kynout nejméně 8 hodin, ideálně však přes noc.
4. Druhý den si připravte omáčku: plechovku rajčat promíchejte se solí, olivovým olejem a natrhanými listy bazalky. Troubu rozpalte na maximum a počkejte asi 15 minut, aby byla opravdu dobře rozehřátá. Mezitím si připravte pizzy.
5. Bochánky rozválejte na placky o průměru asi 28 cm a každou z nich potřete rajčatovou omáčkou, poklaďte plátky mozzarelly, posypejte nastrouhaným parmezánem, zakápněte olivovým olejem a na závěr přidejte kousky čerstvé bazalky.
V tomto bodě můžete přidat i ingredience podle vaší chuti – pikantní salám, dušenou šunku nebo třeba marinované ančovičky.
6. Každou pizzu pečte asi 7–10 minut, dokud nebudou její okraje krásně vypečené. Jakmile ji vyndáte z trouby, nakrájejte ji rádýlkem, lehce zakápněte kvalitním olivovým olejem a ihned podávejte.
Rajčatová focaccia
Klasickou bílou focacciu určitě znáte, ale ochutnávala jste někdy rajčatovou s bylinkami? Ta pochází z jihoitalského regionu Apulie a vyznačuje se křupavými okraji a výraznou chutí zralých rajčat, ochucených bylinkami.
Nemusí sloužit jenom jako příloha k jídlu, Italové si rajčatovou focacciu nosí jako svačinku na odpolední plážovou siestu.
Suroviny:
500 g hladké mouky
25 g čerstvých kvasnic
15 g soli
10 g cukru
300 ml vody
Na ozdobu:
500 g sekaných rajčat
100 g černých oliv
2 velká rajčata
15 cherry rajčat
sůl
oregano
olivový olej
Jak na to?
V hrníčku rozmíchejte kvasnice s cukrem a trochou vody. Do velké mísy nasypejte mouku a do důlku uprostřed nalijte kvasnice. Přidejte vlažnou vodu, sůl a olivový olej a hnětačem vypracujte hladké nelepivé těsto.
To vložte do mísy, zakryjte čistou utěrkou a nechte na teplém místě asi hodinu kynout. Velká rajčata nakrájejte a vidličkou je rozmačkejte. Cherry rajčátka nakrájejte na poloviny.
Formu s vysokými okraji vymažte olivovým olejem a vložte do ní vykynuté těsto. Zakápněte ho olejem a rukama ho po celém povrchu promačkejte. Těsto potřete rozmačkanými rajčaty, povrch pokryjte cherry rajčátky, osolte a posypejte oreganem.
Na závěr přidejte černé olivy. Focacciu nechte ještě asi půl hodiny kynout. Mezitím si předehřejte troubu na 250 °C a focacciu v ní pečte asi 20 minut, dokud celý její povrch nezezlátne. Podávejte ji ještě teplou.
Tak tohle musím zkusit! Dycky jsem si myslela, že domácí pizza je mega fuška, ale tohle vypadá lákavě 😊 a ty fotky pizzy, mňam!