S ječným nebo vlčím zrnem na víčku už jste možná měli bolestivou zkušenost. Víte, že tyto hnisavé útvary jsou jedním z možných projevů zánětu očního víčka, tedy blefaritidy?
Oční víčka slouží nejen k ochraně oční koule a mrkáním chrání pomocí roztírání slz povrch oka před vysycháním. Také regulují množství světla dopadajícího do oka a jsou i hrází proti prachu. Za normálních okolností si to nejspíš vůbec neuvědomujeme.
Ale když se objeví onemocnění víčka, tyto funkce se sníží a my zažíváme dost nepříjemné pocity. V žádném případě bychom to neměli podceňovat, aby se z toho nestal chronický problém.
Co je to blefaritida
Blefaritidu snadno poznáte podle zanícených a svědících okrajů víček. Podle příčiny existují dva typy blefaritidy – přední a zadní. Přední se týká části víček, z nichž vyrůstají řasy a bývá většinou způsobena bakteriální infekcí, zejména stafylokoky.
Zadní postihuje vnitřní a přední okraje víček tam, kde se víčko setkává s oční koulí. V této oblasti se vyskytují žlázky, které produkují maz. Ten ve spojení se slzným filmem promazává okraje víček a řasy a chrání tak oči před potem.
Při narušení tvorby mazu není složení slzného filmu optimální a dojde k podráždění povrchu oka i očních víček, zvýší se přítok krve do těchto míst, spojivka zčervená a tvoří se hnis. Někdy dojde i k zánětu víček.
Původcem onemocnění může být i seborrhoická dermatitida, kožní onemocnění projevující se chronickým zánětem a olupováním pokožky, nebo růžovka (rosacea). Blefaritida se vyskytuje nejčastěji u lidí po padesátce.
Příčinami mohou být například vítr, prach, klimatizace, kosmetika, léky nebo různá onemocnění jako diabetes nebo poruchy štítné žlázy.
Nepodceňte ji
Neléčená blefaritida může vést k řadě komplikací, například k vypadávání řas nebo změně jejich směru – stáčejí se k povrchu oka a mohou dráždit rohovku. Ta je pak náchylná ke vzniku zánětu a vředu na jejím povrchu.
Důsledkem může být i syndrom suchého oka, chronický zánět spojivek, nemožnost používat oční čočky…
Co zabírá?
Diagnostika blefaritidy je poměrně jednoduchá, zkušený oční lékař je schopen poznat ji už z příznaků –– otoku, zarudnutí, zvýšení teploty a bolestí, zvýšeného slzení, zarudnutí povrchu očí, řezání, pálení či pocitu cizího tělesa v oku a dalších.
Od prvních příznaků uleví kapání umělých slz. Pokud je příčinou stafylokoková infekce, léčí se antibiotickými kapkami. Při léčbě pomáhá i velmi pečlivá hygiena.