Kvůli mírné zimě se klíšťata letos začala objevovat už v březnu. Běžně na ně můžeme narazit na loukách, v lesích, ale i v městských parcích a zahradách. Co dělat, aby nás neohrožovala?
Nejčastějšími nemocemi přenášenými klíšťaty jsou virová encefalitida a bakteriální lymská borelióza, kterou lze při včasném podání antibiotik vyléčit. Na klíšťovou encefalitidu ovšem doposud neexistuje účinný lék, lze tedy jen potlačovat příznaky nemoci.
Její průběh je dvoufázový. První fáze se obvykle objeví po 1–2 týdnech od přisátí klíštěte, které však nezaznamená téměř polovina nemocných. Trvá několik dní a projevuje se podobně jako chřipka, někdy však může táto fáze zcela chybět.
Po několikadenním období bez potíží pak nastupuje druhá fáze, kdy již bývá postižen centrální nervový systém. Tato fáze má závažnější průběh a vyžaduje hospitalizaci.
Účinnost repelentů
Někteří lidé věří, že klíšťata napadají hlavně lidi se sladkou krví. To je však omyl. Klíšťata se orientují podle čichu, vnímají lidské pachy, tělesné teplo a zvýšené množství oxidu uhličitého, který vydechujeme.
Odpudivý účinek na ně mají s jistotou repelenty, které však mají pouze dočasný efekt. Obecně jsou účinnější syntetické repelenty než ty přírodního původu a jejich účinek také přetrvává déle.
Jde o zhruba dvě hodiny, zatímco přírodní látky vyžadují novou aplikaci po zhruba třiceti až šedesáti minutách.
Možnost očkování
Protože repelenty neposkytují dostatečnou ochranu, je zde i možnost očkování. Vakcína proti klíšťové encefalitidě ale není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, zdravotní pojišťovny
na ni však přispívají z fondu prevence.
„Dá se předpokládat, že většina z nás bude kvůli koronavirové pandemii trávit letošní léto v tuzemsku, proto lidem doporučujeme, aby toto očkování nepodcenili,“ říká Hana Kadečková ze Zdravotní pojišťovny MV ČR. Dospělí mohou čerpat
příspěvek až 500 Kč a děti až 1000 Kč. Očkovat se mohou dospělí i děti v kterémkoli období roku. Základní očkování sestává ze tří dávek