Syndrom karpálního tunelu nehrozí jen při každodenní práci u počítače. Trpí jím častěji ženy, starší lidé a ti, kdo dělají stereotypní manuální práci.
Obvykle to začíná nenápadně: mravenčením, brněním nebo tuhnutím prstů, což po protažení zase přestane. Postupně ale začne bolet i zápěstí a bolest může začít vystřelovat až do paže.
Co se to děje?
Karpální tunel je místo mezi zápěstními kůstkami, jímž vedou šlachy, které ohýbají prsty.
Pokud se zápěstí dlouhodobě a jednostranně zatěžuje, jako právě při používání počítačové myši bez podpůrných pomůcek (speciální podložky), ale i při práci u výrobní linky, při šití apod., šlachy otečou a začnou utlačovat nerv.
To se projeví zmíněnými příznaky. Zanedbat je není dobré, v pozdější fázi může onemocnění přejít do chronického stadia a může dojít k bolestivému zánětu šlach, nebo až ke ztrátě hybnosti prstů.
Nečekejte na zázrak
Pokud se u vás podobné příznaky objeví, co nejrychleji vyhledejte lékaře, který vás pošle na neurologické vyšetření, jež zjistí rozsah postižení. Podle toho vám nasadí léčbu – v nejzazším případě operaci. Jde o celkem jednoduchý zákrok, ale není třeba nechat to dojít až tak daleko.
Co můžete udělat sami
Jako vždy je namístě správná prevence. Snažte se zápěstí nepřetěžovat a pravidelně mu ulevovat, například si jednou za hodinu ruce pořádně protáhnout a procvičit. Použít můžete i speciální pomůcky (masážní míčky či protahovací gumy na prsty). Pokud už vás prsty začínají brnět, zkuste speciální cviky, třeba tyto dva.
Sepněte ruce s propletenými prsty, lokty opřete o stůl a tlakem ruky protahujte nejdříve jedno a pak druhé zápěstí. Proveďte 10x na obě strany. Pak položte ruce před sebe, na 10 sekund propněte obě ruce i prsty, poté je sevřete v pěst a opět držte 10 sekund.