Guarana
Její základní složkou je kofein, který ovšem není zcela identický s kofeinem z kávy, ale na rozdíl od něho se pomaleji vstřebává. Jinak hraje stejnou roli jako ten z kávy – stimuluje nervový systém.
Guarana ovšem obsahuje i další látky – guaranin, theobromin, theofyllin, které také podporují stimulaci nervového systému, což má za následek odstranění psychické a fyzické únavy, zlepšení mentálních funkcí, zvýšení výkonu organ ismu, chuti docvičení a zlepšení sportovního výkonu.
l
DMAE
Další látkou stimulující koncentraci a soustředění je dimethylaminoethanol, známý pod zkratkou DMAE. Jedná se o látku vyskytující se v malém množství i v lidském mozku.
Pomáhá zlepšovat soustředění, bdělost a koncentraci. Jedná se o přírodní obdobu léků ze skupiny nootropik, které působí stejně. V přírodě se vyskytuje hlavně v mase mořských ryb, například ančoviček nebo sardinek.
Brahmi
Z rostliny oblíbených v indické lidové medicíně lze zmínit bakopu drobnolistou, známou pod názvem brahmi. Výtažek z ní se používá jako nervové tonikum. Pomáhá zlepšovat paměť, zvyšovat koncentraci, ale také snižovat stres a nervové napětí.
Brahmi se nejčastěji užívá ve formě čajového odvaru, lze jej ale také zakoupit v prodejnách se sušenými léčivými bylinami nebo v některých lékárnách ve formě vegetariánských kapslí..
Ginkgo
Paměť, koncentraci a soustředění pomáhá zlepšovat i výtažek z listů jinanu dvoulaločna- tého. Princip jeho působení spočívá v tom, že pomáhá rozšiřovat cévy, které přivádějí krev do mozku, a zlepšuje jeho zásobení okysličenou krví.
Nejvhodnější použití jinanu je formou tinktury, která se dá zakoupit v lékárnách či bylinkářstvích. Tobolky s jeho extraktem totiž obsahují chemické přísady..