Chcete vidět místa protkaná bohatou historií a zároveň si příjemně odpočinout u moře? Pak právě pro vás je Portugalsko jako stvořené. Naučíte se tu i umění žít. Správný Portugalec totiž nikam nespěchá a život si užívá právě tady a teď.
Hlavní město Lisabon se tak trochu podobá Praze. Taky je na kopečcích, jen je těch sedm kopců kolem řeky Tejo poněkud prudších. Je plný historických památek a kromě toho má také moře.
Velkým zážitkem je už jen jízda místními starými tramvajemi, které se proplétají uzounkými uličkami a často do strmých stoupání. Ač má Lisabon jen něco přes půl milionu obyvatel, najdete tu největší oceanárium v Evropě, které rozhodně stojí za vidění.
Projít se můžete i po nejdelším evropském mostě. Přes Lisabonský záliv se klene most Vasco da Gamy, dlouhý přes 17 kilometrů!
Vystoupejte na vyhlídku!
Pěkně shora si Lisabon prohlédnete z vyhlídky Elevador de Santa Justa. Obří historický výtah z roku 1901 vás vyveze do výšky 52 metrů ze čtvrti Baixa do vyšší čtvrti Chiado. Než vyrazíte na sever, projděte se náměstím Plaza de Rosio.
Pokochejte se barokní strážní věží v moři Torre de Belém a zajděte na kávu do nejslavnější kavárny A Brasileira. Cestou do druhého největšího města Porta si vychutnejte krajinu a vůni údolí Douro, kde vzniká slavné, sladké a silné portské víno.
V Portu je to na nábřeží moře hospůdka vedle hospůdky. Historické centrum Ribeira s dvoupatrovým mostem Ludvíka I. je úchvatné!
Od severu jeďte k jihu
Jen co posvačíte typický sendvič franciesinha s různými druhy mas a kořeněnou omáčkou, můžete rychlíkem nebo trajektem vyrazit na jih do Algarve.
Na jihu se ocitnete v ráji liduprázdných pláží a konečně uvidíte „konec světa“, mys sv. Vincenta s majákem, viditelným prý i na 100 kilometrů. Hlavní město kraje, Faro, vás okouzlí památkami z 9. Století.
S trochou štěstí potkáte na pobřeží rybáře s jejich vodními psy Cao de Agua Portugués, místní rasou, která má mezi prsty tlapek plovací blány. Vidět je v moři, to je zážitek! Pěkných míst s bungalovy je na Algarve spousta.
A pak si stačí najít „tu svou“ pláž ohraničenou skalami a je dost možné, že ji budete mít jen pro sebe.
Portugalsko na talíři
Typickou portugalskou specialitu, sendvič fraciesinha existuje v různých variacích. Můžete si ho dát se šunkou nebo s klobásou, či krůtou, ale vždycky se sýrem a s kořeněnou tomatovou omáčkou, jejíž recept je často tajný.
Naopak naprosto veřejné jsou všemožné úpravy ryb.
Nejznámější je treska dušená s vařenou rýží, cibulí, rajčaty, česnekem a deci bílého vína. Typickou polévkou je caldo verde, polévka z rozemletých brambor, cibule a kapusty galega, kam se přidává ještě česnek, olivový olej a plátky vepřové klobásy a jí se teplá i studená.
Jako pochoutku si můžete dát nejdražší ovčí sýr Serra, pocházející z pohoří Serra de Estrella. Portugalci jsou největšími jedlíky ryb v Evropě, ale nejedí jedno, naše běžné maso – husy, které jsou v Portugalsku považované za okrasné ptáky, jako u nás labutě.