Vinná réva dozrála letos dříve. Dočkali jsme se už burčáku a vinobraní se zajímavými programy a slavnostními průvody se na vás těší! Nabízíme ochutnávku míst, kde na vás čekají.
Po stopách Karla IV.
Oslavám vinobraní je hlavní město nakloněno hodně. Velký milovník vína Karel IV. si Prahu zamiloval, a proto tady založil hned několik skvělých vinic.
Pražská čtvrť Vinohrady je vzpomínkou na vinice, které zde rodily révu a skvělé víno. Dnes je ale nejznámější vinicí v naší metropoli vinice sv. Kláry v Tróji, kde bývají slavnosti vína od nepaměti.
Vinobraní můžete spojit s návštěvou zámku nebo Botanické zahrady poblíž. Výborné ochutnávky na vás ale čekají i na jiných místech metropole, třeba na Grébovce 21. září.
Pokud se rozhodnete vyjet za humna, velké oslavy chystají v Mělníku od 20. do 22. září, a slavnostní průvod a středověké slavnosti si můžete užít také na Karlštejně, a to jako každý rok poslední zářijový víkend.
Zač je toho Loket?
Pokud si zakládáte na romantickém středověkém prostředí, pak bude hrad Loket dobrá volba.
Tradiční a velice oblíbená akce Svatováclavské vinobraní na hradě i v podhradí proběhne 5.–6. října, těšit se tu můžete na velmi pestrý výběr vín, představí se tu vyhlášení vinaři z různých koutů republiky, kteří přivezou to nejlepší z plodů své práce.
Atmosféru dokreslí cimbálová kapela a zábavný program. Přichystaná bude kyvadlová doprava Karlovy Vary – Loket – Staré Sedlo – Sokolov a zpět.
Skvělý zážitek budete mít i na Plzeňském festivalu vína, který se bude letos konat 20. a 21. září v malebném prostředí Smetanových sadů. Potěšte své chuťové pohárky u 24 vinařských stánků, kde se vám také představí ta nejlepší vína z našich vinic.
A kam do jižních Čech? Zkuste dorazit na Písecký festival vín v Palackého sadech, který se bude konat 14. září.
Kejklíři i ohňový průvod
Mezi nejvýznamnější akce v celém okolí patři Litoměřické vinobraní. Tentokrát se mohou zájemci těšit na velkolepé oslavy 21. září.
Kromě degustací vína a burčáku nebudou chybět šermíři, kejklíři, žongléři a zažijete ohňový průvod. Skupiny historického šermu chystají rytířský tábor.
Komornější oslav můžete v září zažít v úžasném romantickém prostředí Kuksu. Po kaskádovém schodišti tu poteče víno jako za dob hraběte Šporka.
Z pískovcových věder soch Tritonů místo vody prýští totiž víno a lidé tekutinu stékající po jednotlivých stupních lapají do pohárků. Nebude chybět ani jarmark.
Velkolepé oslavy chystají i v Kadani. K největšímu rozkvětu zdejšího vinařství došlo za vlády Karla IV., který městu udělil viniční právo. V roce 1997 se město rozhodlo navázat na tuto starobylou tradici a spolu s ní obnovili i slavnost vinobraní.
Můžete ochutnat také Itálii
Také severní a střední Morava nechce zůstat s nabídkou pro milovníky dobrého vínka pozadu. A daří se jí to. Poutavou akci připravili v Lázních Jeseník.
Kromě nezbytné ochutnávky vín a cimbálové muziky, která nesmí na žádném poctivém vinobraní chybět, vás tu čeká například soutěž v pojídání kynutých knedlíků, přehlídka automobilových veteránů nebo lázeňský půlmaraton.
Oslavu vína si chtějí náležitě užít také v Ostravě, kde se během roku koná akcí hned několik. V květnu to bývá tradiční festival Ostrava žije vínem, na podzim pak akce Víno a Prosecco festival.
Ochutnáte italská vína a delikatesy a můžete je porovnat s nabídkou našich vinařů. Letos připadá akce na víkend 4.–5. října. Tradičně se pořádají vinné slavnosti také v Olomouci na Dolním náměstí, letos se budou konat rovněž 4.–5. října.
Zve vás Bacchus i nymfy
Ty největší slavnosti s nejdelší tradicí najdete samozřejmě na jižní Moravě. Není tu snad město, aby se v něm neslavilo víno, aby v něm netekl burčák proudem a netančili lidé v krojích na ulici.
Vinobraní se tu střídají v podstatě po celé září až do poloviny října. Vyhlášené je třeba vinobraní valtické, které probíhá částečně na zámku. Můžete ale zažít vinobraní obě, to ve Valticích je až 4.–5. října.
Ve stejný čas probíhají bujaré oslavy vína v Hustopečích, kde si potrpí hlavně na burčákové slavnosti. Ty mají v tomto městě letos už třicátý ročník.
Za krásou krojů v průvodu se vydejte do Bzence během 20.–21. září. Tady má dvoudenní oslava vína už svůj zažitý řád. Sobotní odpoledne patří průvodu krojovaných, ve kterém nechybí Bacchus s nymfami a hraběnka se správcem.
Loket je vždy úžasný, kombinace historie a dobrého vína je skvělá. A ta cimbálovka tam dodává tu správnou atmosféru.
Vřele doporučuji Litoměřické vinobraní, bylo to nezapomenutelné. Těším se na šermíře a kejklíře, děti to milují.
Líbí se mi ty oslavy na Karlštejně, minulý rok jsme si to tam moc užili. Určitě pojedeme letos zase.
Skvěle, moc rádi zavítáme na vinobraní v Praze na Vinohradech. Miluji podzimní atmosféru a sklenka dobrého vína to jen umocní.