Koncem zimy je pohanka v kuchyni požehnáním. Nasytí, zahřeje. Na jarní očistu je ideální. A přitom stačí její jednoduchá úprava, nejlépe se zeleninou a sýrem.
Pohanka je výbornou zahřívající, lehce stravitelnou a bezlepkovou plodinou, je ideální ji nyní zařadit do jídelníčku během předvelikonočního půstu, je skvělá při bezlepkové dietě a při nemocech srdce a cév.
Pohanka na jídelníčku je lékem na spoustu neduhů.
Například rutin a vitamin E působí blahodárně na cévy, kterým vrací pružnost a léčí jejich chorobné změny. Pamatujte, že účinek rutinu násobí vitamin C, proto je dobré jíst k pohance čerstvou zeleninu, nebo kysané zelí.
V kombinaci s vitaminem C rutin mírní potíže s křečovými žílami na nohou. Obsažené vitaminy B1 a B2 dodávají našemu tělu energii a podporují činnost nervů.
Spolu s účinky rutinu a vitaminu C snižují riziko trombózy, infarktu a mozkové mrtvice. Proto je pohanka ideální i pro starší lidi, kteří si chtějí dlouho udržet mentální i fyzickou svěžest.
Dobrá kaše pro děti
Cholin v pohance zajišťuje přenos nervových impulsů do mozku, regeneruje jaterní buňky poškozené chorobami a alkoholem a pomáhá při odbourávání nahromaděného tuku v játrech.
Kyselina linoleová snižuje hladinu cholesterolu v krvi a působí proti srážení krve v cévách.
Známý je zejména léčebný účinek pohanky při praskání žilek v oku, v obličeji, při zvýšené krvácivosti, žaludečních a dvanáctníkových vředech.
Blahodárně působí při střevních nádorech, ale pomáhá i při bolestivé menstruaci, proti nechutenství a při bolestem hlavy.
A jak je to s pohankou na jídelníčku dětí? Pohanka na talíři je pro děti většinou příjemným zpestřením, i když jsou pro ně vhodnější jáhly nebo rýže.
Nejlépe je začínat pohankovými kašemi, které mohou i malé děti, a teprve později začít dávat pohanku jako přílohu, nebo dělat pohankové palačinky.