Naši předkové měli studánky a prameny ve velké úctě, proto se o ně starali a přinášeli jim oběti. Kde můžete ochutnat křišťálovou vodu a uctít slovanská vodní božstva od vodníků až po rusalky?
Svatý Jan pod Skalou
Pramen Sv. Ivana
Zbaví vás jarní únavy
Naše země je plná vodních pramenů, které disponují léčivými vlastnostmi. Poblíž Berouna leží obec Svatý Jan pod Skalou, spojená se životem poustevníka svatého Ivana.
Ve zdejší jeskyni, do které se dostanete od kostela Narození svatého Jana Křtitele, můžete na vlastní kůži poznat blahodárný vliv pozitivní zóny.
Toto místo během delšího pobytu zlepšuje náladu a snižuje únavu. Ze skály zde tryská pramen svatého Ivana, jenž působí příznivě na nemoci kloubů a svalového aparátu. Léčivé schopnosti si zde vyzkoušeli nejen chudí lidé, ale i různí panovníci.
Mezi nimi i císař Matyáš nebo Božena Němcová. Vede tudy Svatojakubská cesta napříč celou Evropou a z vysoké skály nad vesnicí je krásný výhled.
Krkonoše
Pramen sv. Vojtěcha
Dědův pramen
Křišťálově čisté
Studánky v Krkonoších mají chuťově lahodnou, křišťálově čistou vodu, ale příběhy, které se k nim pojí, jsou u některých značně temné. Ostatně napovídají tomu i názvy studánek – Úmrlčí či Mordýřská.
Vybírejte si tedy raději ty s pozitivním jménem, jako je například studánka Pomněnka. Pokud chcete místo opředené magií, směřujte své kroky k vesnici Krásná, kde žil slavný doktor Kittel.
O tomto tajemném léčiteli, který k uzdravování nemocných využíval i vodu z místní Josefovy studánky, se vypráví mnoho pověstí.
Prý měl dokonce smlouvu s ďáblem. Zázračná uzdravení přinášejí ale i mnohé další studánky. K některým vedou dokonce křížové cesty – například ke studánce nad Bedřichovem.
Jeseníky
Vřesová studánka
Vřesová studánka
Patří mezi nejznámější prameny v Jesenících. Dostanete se k němu po červené nebo zelené turistické značce z Červenohorského sedla. Studánka je spojena s pověstí o zázračné léčivé vodě.
Podle ní postřelil před dávnými lety zdejší lesník jelena, ten však doskákal až k horské studánce a zázračnou vodou si rány rychle vyléčil. Lesník, který to viděl, účinnost pramene vyzkoušel na sobě a jeho zdraví se také rychle vylepšilo.
Z vděčnosti pak pověsil ke studánce svatý obrázek. Zvěst o prameni se rychle roznesla a k místu začali přicházet lidé z širého okolí pro zázračnou vodu.
Postupně u studánky vzniklo malé poutní místo s kostelíkem, které je nejvýše položené na celé Moravě i Slezsku.
Před dvěma lety byl pozemek vrácen katolické církvi, a ta rozhodla poničený kostelík u studánky obnovit.
Klášterec nad Ohří
Pramen Evženka
Umí zkrotit cukrovku
Prameny Evženie a Klášterecký najdete v nádherně zrekonstruovaných lázních Evženie v Klášterci nad Ohří, které se po mnoha letech chátrání dočkaly doslova zmrtvýchvstání. Jsou stáčeny v původní historické budově z konce 19.
století. Evženka je nejstarším pramenem a byl objeven již v roce 1883. Je silně mineralizovaný a slabě radioaktivní. Využívá se především při léčbě žaludečních a střevních obtíží a také při cukrovce, není však vhodný pro dlouhodobé pití.
Voda z pramene Evženie vydrží pitná až dva měsíce, a proto ji za druhé světové války posílali do Afriky vojákům Rommelovy armády. Klášterecký pramen byl nalezen až po roce 1990 během rekonstrukce lázní a je vhodný pro dlouhodobé pití jako stolní voda.
Příznivě působí na žaludek, močové cesty a při cukrovce.
Lemberk
Zdislavina studánka
Živá a mrtvá voda
V Jablonném v Podještědí najdete vyhledávanou Zdislavinu studánku, jejíž vodou léčila nemoci očí svatá Zdislava.
Původně zde býval jen skalní výklenek u Bodlákové studánky, kam nechal v 18. století umístit sošku svaté Zdislavy jistý jablonský měšťan jako dík za vyléčení.
Od té chvíle se ke studánce stahovali poutníci z celého okolí a ona získávala na slávě. Protipólem této živé vody je asi 300 metrů vzdálené tmavé jezírko s mrtvou vodou a přilehlou jeskyní.
Návštěvu studánky můžete spojit s prohlídkou perly raného baroka – zámku Lemberk, který se pyšně tyčí na skále nad léčivým pramenem.
V něm se dozvíte více o zajímavém životě svaté Zdislavy a nezapomenutelným pro vás jistě bude i bajkový sál.