Patchwork je technika sešívání malých kousků různobarevných látek, které pak vytvářejí originální vzory. Vyrobit z nich můžete různé věci jako přikrývky, polštářky, taštičky atd.
A. Nejprve si vyberte látky, z nichž budete tvořit. Pro začátek jsou ideální 100% bavlněné.
V některých obchodech s domácími potřebami, či v galanteriích, si můžete také pořídit takzvaný začátečnický balíček se vším potřebným k patchvworku. Nebo jednoduše využijte zbytky látek, které najdete doma.
B. Pak si nachystejte potřebné pomůcky. V galanteriích, papírnictvích či obchodech s domácími potřebami také můžete koupit speciální řezací podložku, patchworkové pravítko a kulatý řezák.
Vystačíte si ale i s obyčejnými nůžkami, pravítkem, papírem a tužkou. Také budete potřebovat nějakou výplň, například vliselin, a pak šicí stroj a žehličku.
C. Před samotným šitím je lepší látky nejprve vyprat a vyžehlit. Můžete látku také namočit do teplé vody s přípravkem na škrobení prádla, nebo ji alespoň napařit žehličkou.
Bavlna se trochu sráží, což by mohlo hotový výrobek ovlivnit. Z tohoto důvodu není také moc dobré kombinovat například bavlnu s polyesterem.
D. Než začnete, nejdříve si promyslete, jak by měl výsledný polštářek, deka nebo jiný výrobek vypadat. Nejlepší je vše si nejdřív předkreslit na papír.
Když máte vše připravené, nařezejte nebo nastříhejte si jednotlivé kusy látky na požadovaný tvar, obvykle to jsou čtverce, ale mohou to být i trojúhelníky, obdélníky, kosodélníky apod.
E. Při řezání či stříhání vám pomůže pravítko, řez pak bude krásně rovný. Jakmile budete mít jednotlivé díly nastříhané, rozložte je vedle sebe tak, jak by měl budoucí vzor vypadat. Pro lepší zapamatování vzoru si můžete rozložené díly vyfotit.
F. Pak už můžete začít kousky látky sešívat k sobě. Vždy vezměte dva sousedící díly, přiložte je lícem k sobě a okraje sešijte na stroji, ideálně entlovacím stehem.
Tak pokračujete dále až budete mít sešité všechny jednotlivé kusy k sobě. Můžete šít i ručně, ale bude to mnohem delší práce.
G. Pak látku obraťte rubem nahoru a dobře rozžehlete švy, aby byly hladké.
Když máte hotovou jednu vrstvu, podložte ji vrstvou vliselinu, a na něj dejte spodní vrstvu, která může být celá z jednobarevné látky, a sestehujte vše k sobě stehovačkou. Nakonec založte okraje dovnitř a prošijte je na šicím stroji.
H. Pokud jste s touto technikou ještě nepracovali, začněte něčím menším. Krásně vypadá třeba jen patchoworková „záplata“, kterou dáte nový šmrnc oblíbenému proděravělému povlaku na polštářek.
Nebo si můžete vyrobit toaletní taštičku, prostírání, chňapku do kuchyně a podobně. Určitě vás napadne i další využití.
Patchwork je super, už jsem ho párkrát zkoušela. Mít doma vlastní vytvořené deky mi udělalo hroznou radost!
Tyjo, patchwork mě vždycky lákal. Takže z látkovýho harampádí z domova můžu udělat něco hezkyho, to musím zkusit.
Patchwork je skutečně fascinující technika. Už dlouho jsem chtěla vyzkoušet něco kreativního a tohle mě inspiruje ke zkoušce!
Hele, patchwork vypadá fakt zajímavě! Nikdy bych neřekla, že po práci budu něco šít, ale třeba přikrývka by byla super projekt.