Pastely nabízejí naprosto jedinečný způsob, jak se můžete jako umělci vyjádřit. Můžete s nimi kreslit jako s tužkou, ale současně je roztírat v ploše, jako byste malovali štětcem.
Pokud s výtvarným uměním teprve začínáte, budou pro vás skvělou volbou.
Zajisté je vám už po přečtení samotného úvodu článku jasné, o jak výjimečné umělecké médium se jedná. Přitom pastely bývají mnohdy v tvorbě dosti opomíjeny, což je veliká škoda.
Rozhodně stojí za to, abyste jim dali šanci a práci s nimi si minimálně vyzkoušeli.
Několik druhů
Pokud zavítáte do obchodu s výtvarnými potřebami, brzy zjistíte, že pastelů existuje více druhů. Narazit můžete na pastely suché a olejové, které se pak dále dělí ještě na měkké a tvrdé.
Samostatnou kapitolu tvoří pastely v tužce, které mohou na první pohled připomínat klasické pastelky, avšak mají úplně jiné vlastnosti. Každý typ vám může při tvoření nabídnout něco trochu jiného, a je tedy čistě na vás, co vám bude více vyhovovat.
Suchá varianta
Suché pastely se prodávají formou lisovaných tyčinek. Čím tvrdší typ zvolíte, tím detailnější kresbu s nimi můžete vytvořit.
Suché pastely bývají zpravidla velice prašné, tudíž práce s nimi může někdy dost připomínat obyčejné křídy, s nimiž se psávalo ve škole na tabuli. Tyto pastely se velice snadno rozmazávají, čehož můžete využít ve své tvorbě.
Stejně tak je možné jednotlivé barvy a odstíny prolínat mezi sebe. Aby se pak hotová kresba nebo malba nadále nerozmazávala, je třeba ji zafixovat. K tomu se prodává speciální fixativ, případně lze využít i lak na vlasy, avšak ten není tolik spolehlivý.
Pastely na olejové bázi
Oproti tomu olejové pastely bývají mnohem přilnavější k povrchu a navíc vůbec nepráší. Stejně tak je ale dobré opět po dokončení obrazu použít fixativ.
Tyto pastely se rovněž prodávají ve formě lisovaných tyčinek, přičemž jako pojidlo bývá v tomto případě používán olej.
Jsou vhodnější na detailnější kresbu a můžete je libovolně kombinovat i se suchými pastely, záleží jen na vás a vaší fantazii. Do obrazu vytvořeného olejovými pastely lze volně zasahovat také terpentýnem.
Začněte nejprve nanečisto
Abyste při práci s pastelem dosáhli dobrých výsledků, jistě to bude chtít trochu cviku. Věřte ale, že to za tu dřinu rozhodně stojí.
– Než se pustíte do kreslení nebo malování, doporučujeme pastely si nejprve pořádně osahat a vyzkoušet si s nimi někam nanečisto, co všechno vlastně dokážou. Zkoušejte dělat různě silné linie, plochy, více či méně tlačit a také míchat barvy.
– Až budete připraveni začít s kresbou, pusťte se nejprve do něčeho jednoduššího. Jestliže se nechcete s pastely učit svépomocí, můžete si vybrat z nepřeberného množství výtvarných kurzů zaměřených právě na tuto problematiku.
– Při práci s pastely mějte po ruce vždy nějaký starý ručník, do něhož si budete moci otřít špinavé ruce. Dále pak jistě využijete měkkou plastickou gumu, která vám pomůže nejen vymazat chyby, ale také vypilovat různé detaily.
Na klasickou tvrdou gumu v tomto případě raději zapomeňte, protože ta je na pastely, obzvlášť ty olejové, krátká.