Hlavní město Francie je obklopené malebnými předměstími a dechberoucím centrem. Můžete chodit po stejných uličkách, jako Balzac, Picasso, Edith Piaf nebo Gérard Philipe.
Ale stačí přejít most a hned jste v supermoderní čtvrti La Défense. A tak je to v Paříži se vším!
Francouzi se vždycky hlásili k modernímu světu, ale žijí stále stejně, mají rádi dobré jídlo a cestou do práce se stavují v bistru na snídani a sklenku červeného.
To musíte v Paříži udělat taky, abyste věděli, co na tom mají. Největším lákadlem je tu umění, ať už to je palác Louvre s historickými malbami, ležící v krásných zahradách Tuileries, Museé d´Orsay s uměním z doby Belle Epoque nebo technicistně vyhlížející Centre Pompidou s velikány 20. století se zmíněným Picassem, ale třeba i naším Kupkou.
Pro turistu je výhoda, že nejsou daleko od sebe a veřejná doprava v Paříži je kvalitní. I tak ovšem návštěva každé galerie zabere minimálně den a stejně všechno nestihnete.
Vzhůru na Eiffelku!
Proslulá Eiffelova věž stojí o něco dál než kilometr od Musée d´Orsay na břehu Seiny v rozlehlém parku Champ de Mars (Martova pole) a musíte se rozhodnout, jestli se k ní vydáte ve dne nebo večer, protože Paříž plná světel je z výšky stejně úchvatná jako ve dne!
U paty rozkročené věže se můžete svézt na historickém kolotoči, který jste viděli mj. v Amelii z Montmartru.
Na půvabný kopeček Montmartre, proslavený kdysi malíři, a k malebnému kostelíku Saré Coeur se nejlépe dostanete metrem opět od Musée d´Orsay do stanice Abesses.
Do slavného kabaretu Moulin Rouge je vstup v přepočtu od 2 300 Kč, zato zdejší půvabné malé hotýlky patří v Paříži kupodivu k těm levnějším.
Kterou atrakci zvolíte?
Velký zážitek je výlet lodí po Seině, jedno z nástupních míst je zrovna u Eiffelky. Zcela jinou perspektivu nabídne zelený přístavek u domu na Place Denfert-Rochereau. Je tu vstup do Les Catacombes, pařížského podzemí, které měří přes 350 km!
Turistická trasa je kratší (1,7 nebo 3 km), přesto ohromně působivá, zahrnující hradby kostí a temně osvětlené podzemní ulice… Morbidním půvabem sluje slavný hřbitov Pere Lachaise s hroby slavných osobností. O hodně optimističtěji působí gotická katedrála Notre Dame na ostrově Ile de Cité, v jejíž věži chránil ve slavném románu Quasimodo krásnou Esmeraldu před popravou.
A La Défense, skleněná čtvrť mrakodrapů za mostem Ponte de Neuilly, to je zase úplně jiná kapitola!
Vyhlášené pařížské metro
Bez metra a dalších linek příměstských rychlovlaků RER by Paříž nefungovala. Rozhodně si do něho obstarejte plánek, protože oproti pražskému s jeho třemi trasami a 61 stanicemi (čtvrtá „D“ je v plánu) má pařížské Métro 380 stanic a 14 linek (v plánu jsou další čtyři).
Přestože není nejstarší na evropském kontinentu, je nejrozsáhlejší a sloužilo jako vzor dalším podzemním drahám. První souprava vyjela 19. července 1900 a dnes na něm jezdí šest typů souprav, od nejstarších ze 60. let (linka 1) až po nejmodernější bez řidiče (linka 14).
Milovníkům starých časů lze doporučit návštěvu linky 6 mezi náměstími Nation a Étoile s krásnou vyhlídkou na Eiffelovu věž, s typickými secesními doplňky v podobě označníků a zábradlí.
Stejně tak stojí za zhlédnutí největší stanice metra na světe Les Halles, vybudované v 70. letech.
Sjíždějí se tu čtyři linky metra (1, 4, 7, 14) a tři linky RER, nad kterými je velké nákupní centrum, které v podzemí zabírá tři patra, přičemž čtvrté, nejspodnější, patří dráze.
Nahoře neboli na zemi je velký park.