Paličkování neboli výroba ručně dělané paličkované krajky má v našich končinách mnohaletou tradici. V současné době už však toto nádherné umění ovládá jen málokdo, což je skutečně veliká škoda.
Prozkoumejte s námi paličkování blíže a kdoví, třeba vás tento koníček okouzlí natolik, že možná sami budete po večerech u seriálu vytvářet jemnou krajku.
Věřte, že když se do paličkování ponoříte, rázem zmizí všechny starosti a vaše mysl si konečně pořádně odpočine.
Speciální pomůcky, bez kterých se neobejdete
Paličkování, stejně jako celá řada dalších koníčků a řemesel, vyžaduje určité speciální pomůcky. Sem patří v první řadě právě paličky, jak již napovídá název, na které se následně navinují nitě.
Vždy je lepší pořídit si paličky s pláštíkem, jelikož ten chrání nit před znečištěním. Dále se neobejdete bez hrdule, což je pevná podložka, na které se paličkování provádí.
Ta má podobu válce, přičemž ji s trochou šikovnosti jistě zvládnete vyrobit i sami doma. K hrduli vám nesmí chybět ani stojánek, který ji podrží pevně na svém místě.
Nitě, špendlíky, háčky a šablony jsou základ
Hrdule, paličky a stojánek samozřejmě nejsou to jediné, co budete k paličkování potřebovat. Přirozeně se totiž neobejdete ani bez nití.
Jejich síla záleží vždy na tom, jaký konkrétní vzor chcete tvořit. Dále nesmí chybět ani různé špendlíky, nůžky nebo třeba tenký háček.
Naprosto klíčový je takzvaný podvinek, což je něco jako technický výkres, který slouží jako šablona při výrobě krajky.
Ten se dá zakoupit například na internetu nebo třeba na trzích zaměřených na krajku. Když získáte dostatek zkušeností, jistě si podvinek zvládnete připravit i svépomocí.
Různé techniky a jejich kombinace
Co se týče praxe, jistě vás nepřekvapí, že se pod označením paličkování ukrývá celá řada různých technik a druhů vázání. Mezi základní způsoby práce s nití patří například kroucení, hod, polohod a křížení.
Tyto způsoby lze mezi sebou různě kombinovat, a vytvářet tak spletité vzory. Celkem může vzniknout až pět specifických vazeb, s nimiž se dá dále pracovat.
Pokud byste chtěli krajku omrknout naživo, doporučujeme zajet třeba do Vamberku, kde se rok co rok pořádá Bienále české krajky.
Krok za krokem
Abychom vám paličkování co nejvíce přiblížili, přinášíme vám univerzální postup, jak na něj.
– Nejprve si na hrduli špendlíky připevněte podvinek a překryjte jej například igelitovým sáčkem, aby se posléze barva neobtiskla na již hotovou krajku.
Dále naviňte nitě na paličky – vždy se používají v páru. Počet párů paliček i barev nití záleží na vámi zvoleném motivu.
– Paličky si podle podvinku navěste podle pořadí, jak je budete používat. Následně bude probíhat samotné paličkování.
Důležité je hlídat si, aby se paličky nezamotaly do sebe. To chce trochu cviku, ale časem se do toho jistě dostanete a paličky o sebe budou při práci hezky klapat.
– Nakonec je zapotřebí hotovou krajku ještě natužit. Tento úkon se provádí, když je krajka stále na hrduli.
Lněné nitě stačí pouze pořádně přežehlit napařovací žehličkou, na bavlněné raději aplikujte speciální tužidlo nebo škrob. Po uschnutí krajku sundejte z hrdule a umístěte, kam budete chtít.