Pálení žáhy je velmi nepříjemné onemocnění, kterým trpí dospělí i děti. Obecně je zdrojem tohoto nepříjemného stavu reflux jícnu.
Pálení žáhy pozná čas od času každý. Projevuje se palčivou bolestí za hrudní kostí, pálením, říháním a hořkokyselou chutí v ústech. Viníkem je kyselý obsah žaludku, který se vrací zpět do jícnu, kde dráždí sliznici. Ve většině případů má pálení žáhy na svědomí refluxní choroba jícnu.
Nejúčinnější formou léčby je dodržování režimových opatření. Jde o konzumaci vhodné stravy, dostatek tekutin a pohybovou terapii, která obnáší mimo jiné také velmi důležitou práci s dýchacími svaly. Onemocnění se totiž nedá léčit operativně.
Hormony oslabují svěrač jícnu
Pálením žáhy trpí často těhotné ženy, které mají vyšší hormonální hladinu a oslabený svěrač jícnu.Pálení žáhy se vyskytuje také po požití některých druhů potravin, nebo v případě přehnané konzumace alkoholu.
Dalším důvodem může být obezita, zácpa či zvedání těžkých předmětů. Obecně se dá říct, že žáha pálí občas každého, ale o onemocnění se jedná až při častých nebo velmi obtěžujících potížích.
Rychlá pomoc z lékárny, ale hlavně prevence
Při pálení žáhy pomohou antacida, tedy léky snižující kyselost žaludku. Ze všeho nejdůležitější je ale držet se určitých zásad. Normalizujte svou váhu, dodržujte pravidelnou životosprávu a omezte kouření. Vhodné je také neležet v horizontální poloze bezprostředně po jídle.
Na vině je často jídelníček
Nejčastější jídla, která vyvolávají pálení žáhy, jsou tučná, smažená a silně kořeněná. Dále pak majonéza, silná káva, kyselé nápoje či některé druhy vín.
Pálení žáhy mohou způsobovat také luštěniny, cibule, vejce natvrdo, zelí, ale i čerstvé pečivo, zejména chléb. Je proto jen na vás, abyste odhalili, po čem vás pálení žáhy trápí.
Jedlá soda jako domácí spása
Pokud trpíte na pálení žáhy, mějte doma po ruce jedlou sodu. Tu stačí rozmíchat ve vodě a vypít. Ale pozor, jedlá soda není určena ke každodennímu použití, jde spíš o rychlou záchranu ve chvíli, kdy je vám opravdu zle.
Efekt je totiž krátkodobý, a po odeznění účinku produkce kyseliny ještě vzrůstá.
Někomu pomáhá třeba kyselá okurka, která dokáže změnit chemickou reakci v žaludku. Mezi bezpečné přírodní léky patří meduňka, pampeliška, máta nebo kopretina řimbaba.