nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Ovocné léto je konečně tady!
Ovocné léto je konečně tady!
Osvědčená klasika, ale i méně tradiční druhy vám jistě udělají radost.

Také se každý rok těšíte, až naplníte skleničky všemi těmi dobrotami ze zahrady? Na zahradě toho dozrává hodně, a tak se pusťte do ovocného kouzlení.

Díky letošní proměně počasí je trošku složité dopředu určit, co bude v jakém období dozrávat. Všechno máme totiž posunuté. Nicméně už teď je jisté, že je za dveřmi sezona borůvek a dalšího drobného ovoce.

Schovejte si také trochu léta na později, možností zpracování úrody je nespočet. Drobné lesní jahody jsou dobré nejen na ozdobu moučníků. Možností, jak připravit marmeládu je opravdu spousta. Ovoce ale musí být vždy plně dozrálé. Kromě tradičního ovoce lze vsadit třeba na rakytník a na zahuštění použít jablka či hrušky. Nejen marmelády a zavařeniny, ale i sirupy, ovocné kůže a vína. To vše lze z ovoce vyrobit. Borůvky jsou skvělé pro naše zdraví a také báječně chutnají. Oblíbená tradice: Dřín obecný (Cornus mas) Oblíbená tradice: Zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica) Oblíbená tradice: Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) Oblíbená tradice: Borůvka chocholičnatá (Vaccinium corymbosum) Oblíbená tradice: Angrešt (Ribes uva-crispa) Oblíbená tradice: Rybízy (Ribes sp.) Ovocné popínavky: Aktinídie význačná (Actinidia arguta) Ovocné popínavky: Klanopraška čínská (Schiandra chinensis) Ovocné popínavky: Réva vinná (Vitis vinifera) Nejsou náročné na pěstování, ale i tak jim dopřejte vhodné podmínky. Klasická borůvka je oproti té kanadské dvakrát menší. Šťavnaté jahody nikdy nezklamou, nezapomeňte ale ani na další ovoce. Do limonády patří nejen ovoce, ale i voňavé bylinky. Při výsadbě se řiďte tím, kolik úrody jste schopni zpracovat.

Když nemáte ovocnou zahradu

Plně dozrálé ovoce na slunci je odměnou pro každého pěstitele. Čerstvě utržený rybíz, krásně dozrálé maliny, jahody nebo první angrešt jsou prostě to pravé pro každého milovníka čerstvých vitaminů.

Jenže ne každý má to štěstí a má vlastní zahradu. Pokud se nechcete vzdávat vlastnoruční sklizně, vydejte se s celou rodinou na samosběr.

I když třeba počasí nebude sběru zrovna přát, můžete si na místě většinou koupit už naplněné košíčky. Jestli se ale na čas strávený na ovocné plantáži těšíte, začněte už dopředu procvičovat ruce.

A co všechno si můžete na plantážích nasbírat? Kromě tradičních jahod a rybízu už objevíte také pěstitele muchovníku. Někdy vás dokonce sadaři pustí i na sběr tradičního ovoce v podání jablek i hrušek.

Vlastní je nejlepší

Asi všichni víme, že vlastní sklizeň chutná nejlépe. Je to nejspíše tím, že máme k vlastnoručně vypěstovaným rostlinám vytvořený vztah, vážíme si jich a sklízíme je v plné zralosti.

V případě, že se chystáte své ovoce zpracovat do podoby džemů či zavařenin nebo je chcete zamrazit, vždy myslete na to, že se k tomuto účelu hodí jen to nejkvalitnější ovoce. Tedy to důkladně vyzrálé, bez plísně a větších otlačenin.

Ačkoli se hlavně v minulosti tradovalo, že se do marmelád a sirupů dá zpracovat i ovoce, které má „sezonu“ za sebou, není tomu tak. Do skleniček patří opravdu jen to nejkvalitnější ovoce, a tak si dejte záležet.

Co zrovna dozrává

Je toho celkem hodně. Nejčasnější odrůdy kamčatských borůvek se sklízejí už od května, polopozdní a pozdní odrůdy ale dozrávají i v červnu nebo červenci.

Právě teď se blíží hlavní doba sklizně borůvek chocholičnatých, kterým se neřekne jinak než kanadské. Zatímco plody raných odrůd začnou modrat už v červnu, polopozdní začnete sklízet nejspíše až od poloviny července.

A ty pozdní si užijete na konci prvního prázdninového měsíce nebo dokonce až v srpnu. V teplejších oblastech ale letos toto pravidlo tak úplně platit nebude a je klidně možné, že už v červenci budou sklizené i pozdní odrůdy.

Kromě těchto stálic stále dozrávají jahody a léty osvědčený angrešt a rybíz. V červenci se snažte předhonit ptáky, ti se totiž slétnou na modře fialové plody muchovníku. Tento keř nebo také strom je pro ptactvo stejným lákadlem jako borůvky.

Skvělé polotovary i hotové výrobky

Jakmile na zahradě dozraje první šťavnatý plod, začne teprve to správné léto. Byla by škoda nechat sklizeň jen tak na větvích přezrát. Většina ovoce se dá zpracovat nebo alespoň uchovat.

„Drobné“ versus „velké“

První jarní i časné letní ovoce většinou sklízíme rovnou do pusy, a pokud máte přebytky, které jen tak nesníte, určitě se pusťte do jeho zpracování.

Ačkoli červen a červenec patří spíše drobnému ovoci, na začátku července už dozrávají první letní odrůdy jabloní.

Ovšem ani v jejich případě nepočítejte s dlouhodobým uchováním v čerstvém stavu. Časné ovoce se buď musí sníst, nebo velmi brzy zpracovat.

I když jste u podzimních a zimních odrůd jablek a hrušek jistě zvyklí na skladování v rozsahu několika týdnů až měsíců, u letních odrůd na to zapomeňte.

Letní jablka většinou vydrží v dobré kondici sotva pět dní po sklizni. Není tedy na co čekat, a plody vaší zahrady proto zpracujte co nejdříve.

Zamrazit nebo povařit

Jednou z možností, jak uchovat drobné ovoce, je mražení. Tento způsob je vhodný jak pro jahody, tak i pro borůvky, maliny, muchovník, ostružiny i rybíz.

Víte, jak to ale dělat správně? Ovoce opláchněte studenou vodou a nechte několik hodin oschnout.

Poté ho v jedné vrstvě rozprostřete na tác, který zakryjte igelitovým sáčkem a dejte zamrazit. Teprve potom ovoce nasypte do označených sáčků.

Protože nepřimrzne k sobě, bude se vám s ním pracovat mnohem lépe. Další možností zpracování ovoce bude výroba sirupů, ovocných kůží, pečeného čaje a příprava džemů i zavařenin.

V poslední době se také opět vrací výroba skvělého domácího ovocného vína. Vlastní ovoce vás prostě bude bavit.

Drobné ovoce je nejlepší

Žádná zahrada není nafukovací, naštěstí se drobné ovoce vejde úplně na každý pozemek, dokonce i na terasu nebo balkon. Výhodou drobného ovoce je, že ho můžete pěstovat nejen na zahradě, ale i na balkonu či parapetu.

I když nás pěstování drobného ovoce baví hlavně v posledních dvaceti letech, ani v minulosti na českých zahradách nechybělo. Jaké si vypěstovat a kolik rostlin potřebujete pro pořádnou sklizeň?

Rostliny s neomezenými možnostmi

Víte, že některé druhy drobného ovoce běžně pěstujeme na okrasné zahradě a vlastně je za „jedlé“ ani nepovažujeme?

Když se v dubnu podíváte na záplavu zlatavých kvítků na větvích dřínu obecného, na bohaté hrozny květů muchovníku nebo třeba na podzimní zbarvení listů temnoplodce, nebudete na pochybách.

Tyto rostliny umí mnohem více než jen vytvořit zdravé plody plné vitaminů a minerálů. Za okrasnou se dá konečně považovat i borůvka chocholičnatá.

Zatímco v květnu její větve ozdobí čistě bílé měchýřkovité květy, na podzim se listí, ještě před tím, než opadá, zbarví do odstínů růžově karmínové barvy.

Galerie klasiky i zajímavých novinek

Je úplně jedno, jestli radši zvolíte odrůdy, které na zahradě pěstovaly už naše babičky, nebo dáte přednost moderním odrůdám. Bavit vás budou všechny.

Pokud máte na zahradě místo navíc, určitě si pár netradičních odrůd vysaďte. Už dávno neplatí, že plody rakytníku musejí být jen oranžové, zajímavé budou i odrůdy žlutoplodé.

I když už třeba rybíz nebo angrešt považujete za naprostou zahradní klasiku, která nemůže ničím překvapit, ani tady šlechtitelé nezaostávají. Zkusili jste odrůdu rybízu s lehce růžovými plody?

Zajímavý sortiment vás čeká i u zahradního kiwi, aktinídie význačné. Její odrůdy se mohou pochlubit plody nadměrně velkými nebo třeba načervenalými.

Ovoce mnoha tváří

Pokud nemáte s pěstováním drobného ovoce zkušenosti, určitě si v první řadě ujasněte, k jakému účelu rostliny využijete. Pokud chcete sklízet a rovnou jíst bez větších plánů na zpracování a uchování, bude vám stačit jen pár rostlin.

Co ale dělat, když máte rodinu a máte v plánu ovoce zavařovat i používat při pečení? Pokud se zaměříme například na oblíbené borůvky, velkou sklizeň očekávejte od šesti keřů.

Ty ostatně časem přerostou dospělého člověka. Můžete z nich vyrábět i džemy nebo je dokonce zamrazit a během zimy si upéct ten nejlepší borůvkový koláč.

U rybízu a angreštu se větší sklizně dočkáte už při výsadbě tří rostlin, v případě maliníku zainvestujte do deseti až patnácti sazenic. S množstvím to naopak nemusíte přehánět u muchovníku, který postačí i v jediném kusu.

To pravé borůvkobraní

Modré, typicky ojíněné plody máme zažité hlavně jako lesní ovoce. Už dávno na ně ale nemusíme chodit do lesa, kde porosty borůvčí pomalu, ale jistě mizí.

Pokud hledáte drobné ovoce, která vás bude bavit díky neskutečně širokým možnostem použití, určitě dejte zelenou borůvkám. Tento antioxidant podporující naše zdraví si prostě zaslouží čestné místo na každé zahradě.

Brusnice, nebo kanadská borůvka?

Jen málokdo v dětství nezažil sběr borůvek v lese. Pro spoustu rodin to byla po dlouhá léta letní tradice, díky které byste v každé domácnosti našli poctivé zavařeniny a během léta i ty nejlepší koláče.

Jenže bujné borůvčí pomalu a jistě mizí, a to málo, které zbylo, už je přece jen lepší nechat bez povšimnutí lesům. Pokud stále ještě nepatříte mezi hrdé pěstitele o dost mohutnějších severoamerických borůvek chocholičnatých, určitě se mezi ně rychle zařaďte.

Sklizeň ze vzrostlého keře kanadské borůvky dosahuje několika kilogramů. Navíc můžete výsadby zkombinovat díky odlišné plodnosti různých odrůd tak, že budete sklízet od konce června až do konce srpna.

Každá je trochu jiná

Na zahradě můžete pěstovat dokonce i brusnici borůvku, tedy klasickou lesní borůvku. I sazenice tohoto polokeře už najdete v nabídce zahradních center.

Její příbuzné, borůvce chocholičnaté je často vyčítáno, že obsahuje méně léčivých látek a že její chuť není tak výrazná. Ačkoli jsou mezi těmito dvěma různými druhy opravdu rozdíly, i tak vezměte borůvku kanadskou na milost.

Její pěstování na zahradě je oproti našemu lesnímu druhu snazší, navíc se dočkáte bohatší sklizně.

Na zahradu i do nádob

Protože je borůvka chocholičnatá opravdu hodně prošlechtěná, dočkáte se mnoha zajímavých odrůd. Ty se liší nejen termínem zralosti, ale třeba také velikostí plodů, jejich barvou nebo třeba celkovým vzrůstem.

Do nádob volte odrůdy dorůstající něco málo kolem metru, z těch mohutnějších si založte „plantáž“.

Klamou vlastním „tělem“

Není borůvka jako borůvka. Některé tak sice vypadají, ve skutečnosti ale jde o jiné plody.

Jejich plody jsou těm borůvkovým hodně podobné, přesto se nejedná o příbuzné rostliny. Jaké rostliny si můžete s borůvkami splést a co od nich můžete očekávat?

Indiánská borůvka

Některé rostliny nadělují natolik podobné plody, že si vysloužily i lidové označení borůvka. Ta indiánská roste v Severní Americe a není to nic jiného než muchovník.

Jeho fialově modré plody obsahují kromě vody a cukru vitaminy A, C, E a vitaminy skupiny B. I když jsou samozřejmě nejlepší čerstvě sklizené, dají se také sušit, zamrazit či z nich vyrábět chuťově zajímavé sirupy a džemy.

Kamčatská borůvka

O borůvku se nejedná ani v tomto případě, ve skutečnosti jde o zimolez kamčatský. Jeho plody jsou podobně modré jako borůvky, ale jsou o trochu kyselejší.

Mohou být oválné nebo podlouhlé. Obsahují hlavně vitaminy C a B a připravíte z nich velice zajímavé džemy. Sušené se pak přidávají do snídaňových směsí a využít je můžete například i do báječného pečeného čaje.

Jak na ně?

Pěstování borůvek není žádná věda. Jakmile si vyberete ty správné odrůdy, máte skoro vyhráno. Abyste se ale opravdu stali úspěšnými pěstiteli borůvek, snažte se svým rostlinám dopřát ideální podmínky.

Slunce i občasná zálivka

Tyto keře jsou podobně jako jiné opadavé dřeviny poměrně plastické. Plodit budou bohatě na slunci, ale zvládnou to i v polostínu.

Na přímý úpal je nesázejte, ostatně i tmavý stín pro ně nebude ideální. V sušší kamenité půdě jim dopřejte důkladnou zálivku, zvláště mladé, čerstvě vysazené rostliny chvíli rozmazlujte.

Hlavně kyselé pH

Základem úspěšného pěstování borůvek je kyselá půda. Té dosáhnete hned několika způsoby.

Buď si spolu s borůvkami pořídíte i speciální substrát pro kyselomilné ovoce (většinou nazvané jako substrát pro borůvky a brusinky) nebo půdu okyselíte rašelinou.

Ať zvolíte jakýkoli postup, kyselý substrát vždy smíchejte s původní zeminou, jedině tak borůvky prokoření do okolí.

Rašelinu můžete alespoň částečně nahradit také domácí listovkou. Tento lehký materiál dobře poslouží také na mulčování záhonu, borůvky mají rády důkladnou přistýlku. Kromě listovky je možné použít i jemnou mulčovací kůru.

Péče na jaře

Podobně jako jiné ovocné dřeviny, i borůvky jsou vděčné za občasný řez. V tomto případě bude snadný. V dubnu stačí odstranit až u země celé odplozené výhony. Ty poznáte podle hustého větvení, přičemž na koncových větévkách nevyrůstají téměř žádné pupeny.

Tipy do vaší kuchyně

S ovocem se dá neskutečně kouzlit. Pokud jste si na zahradu vysadili druhy časné i pozdní, můžete sklízet od května až do listopadu. Co všechno si můžete vyrobit?

Možností je spousta. Přiznejme si ale narovinu, že jedničkou mezi domácími výrobky z ovoce jsou jednoznačně marmelády. Pod rukama vám ale mohou vzniknout i skvělé pečené čaje, zavařeniny, ovocné kůže, sirupy i domácí víno.

Marmelády všude, kam se podíváš

Sladká dobrota plná ovoce doslazená cukrem nesmí chybět v žádné spíži. Každý má své osvědčené recepty, které se často dědí z generace na generaci.

Je jen na vás, jaký trik při přípravě džemů nebo marmelád používáte. Zatímco někdo používá želírovací cukr, jiní dávají přednost čistému pektinu a krystalovému cukru.

Možností je opravdu spousta. Jedno je ale jasné, ovoce určené na výrobu džemů by mělo být plně dozrálé a v té nejlepší kvalitě.

Do skleniček rozhodně nepatří znehodnocené kusy s plísní nebo hnilobou, dokonce ani po okrájení je nepoužívejte. Jistě také víte, že každé ovoce má trochu jiné vlastnosti.

Některé plody jsou přirozeně bohaté na pektin, který způsobuje želírování, jiné ho zase neobsahují téměř vůbec. Mezi ovoce bohaté na tuto látku patří například rybíz nebo jablka.

Ovoce chudé na pektin jsou jahody nebo třeba rakytník. Pokud ještě chvíli zůstaneme u rakytníku, i z něho se dá vyrobit džem.

Protože na jeho výrobu ale použijete jen šťávu z plodů, ve kterých pektinu moc nenajdete, můžete se setkat s doporučením, že džem zahustíte nakrájenými jablky a hruškami. Ty ostatně chuť rakytníku příjemně zjemní.

Báječné sirupy

Ani tyto dobroty dříve nechyběly v žádné domácnosti. Kromě tradičních receptů založených na krátkém povaření jsou oblíbené postupy výroby za studena.

Krátkou trvanlivost vynahradí vysoké zastoupení přírodních enzymů, minerálů a vitaminů. Pokud k ovoci přidáte vaše oblíbené bylinky, bude výsledek o to lahodnější.

Domácí sirupy ostatně můžete používat jako základ pro letní limonády, které se budou chutnat nejen vám, ale i dětem. Jistě jste už někdy zkoušeli vyrobit sirup z jahod nebo malin.

Dobrou volbou jsou také sirupy z rakytníku, které můžete dochutit i kořením v podání skořice nebo hřebíčku. Zkuste ale také sirup z kiwi, borůvek nebo ostružin.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
sdílejte článek
Další článek
Související články
Stačí vám jen několik pomůcek, ale to nejdůležitější budou citrusy, které jistě doma najde každá z vás nebo si je skočíte koupit. Vsaďte hlavně na pomeranče, grepy či citrony. Pomeranče nejen dobře chutnají, ale také krásně vypadají. Projednou je tedy nebudete jíst… Kytky z pomerančových slupek 1. Kůru z pomeranče oloupejte škrabkou tak, aby tvořila jeden dlouhý, dostatečně široký […]
Na podzim nesmějí chybět samozřejmě ani kouzelné lucerničky, které vnesou do pochmurných dnů trochu hřejivého světla. Ze sklenic, plechovek, dýní, ale i papíru nebo dřeva. Z toho všeho se dají udělat. Ozdobit je pak můžete dle libosti. Dovnitř můžete vložit svíčku nebo pro větší bezpečnost světelný řetěz na baterky a romantická atmosféra je na světě. […]
Tvoření z šišek není jen zábava, ale i skvělý způsob, jak si vytvořit unikátní přírodní ozdoby s minimálními náklady. Až se příště vydáte na procházku do lesa, přineste si domů pár kousků a vytvořte z nich atraktivní věnec, kreativní ozdoby na stůl nebo originální závěsnou dekoraci. Věnec zdobený nabarvenými šiškami Budete potřebovat: borovicové šišky různých velikostí zahradní […]
Tyto vonné směsi se používají už po celá staletí. Fungují jako aromaterapie, navodí příjemnou náladu a naaranžované do ozdobných misek i krásně vypadají. A navíc domácí příprava není vůbec složitá. Domov jako zahrada 1.  Základem vonných směsí jsou  nasušené květy. K tomu se hodí růže, levandule, šalvěj a podobně. Pokud máte zásobu nasušených bylinek z léta, teď je […]
reklama
Partnerské vztahy
Co vám pomůže udržet hezký vztah?
Víte, co pomáhá dělat hezký vztah dlouhé roky? Jsou to malé a každodenní rituály, které vás k sobě poutají a udrží pohromadě ty nejšťastnější dvojice! Lidé si léty i v dobrém vztahu často vypěstují nejrůznější obavy a komplexy, například o své nepřitažlivosti nebo že pro svůj protějšek nejsou dost dobří. Mohou se pak domnívat, že […]
Pomoc! Žádá „to“ pořád…
I ve zralém věku každodenně vyžaduje intimity, a když ho odmítnete, hledá potěšení jinde. Pravý erotoman nezná odpočinek, ale ani věrnost. Můžete to nějak změnit? Ze začátku se vám možná líbilo, že po vás touží každý den, jenže váš nadsamec vyžaduje i po dlouhých letech tělesnou rozkoš se stále stejnou frekvencí. Jeho milostné potřeby jsou mnohem větší než […]
Pomoc, syn je sukničkář
Nedokážu se vyrovnat s tím, že syn podvádí snachu, kterou mám moc ráda. Jsem tak stále ve střehu, aby si nenašel další milenku. Asi podobně jako každá jiná maminka „jedináčků“ jsem se moc těšila na to, až se jednou stanu babičkou. Když jsem ale viděla, jak můj syn Lukáš střídá už od puberty partnerky, neviděla jsem […]
Odvěký souboj: Taška, či kapsa?
My ženy nedáme dopustit na kabelku. Nosíme v ní vše, co potřebujeme. Muži to nechápou a tvrdí, že jim stačí pouze kapsy. Nelžou si ale spíš do kapsy? Muži nikdy nepochopí tajemství dámských kabelek a kroutí nad nimi hlavou. Jenže my v nich nosíme peněženku, klíče od bytu a od auta, mobil, kapesníčky, kosmetickou taštičku, parfém, náplast na puchýře, propisku, diář, žvýkačky a další nezbytnosti. […]
Cestování
Nejkrásnější české rozhledny
Podívejte se na české luhy a háje pěkně z výšky. Navštivte rozhledny, ze kterých se vám bude tajit dech. Plánujete na podzim menší výlet po Česku? V tom případě se vybavte pohodlnými pohorkami a teplou bundou a vyrazte na některou z nejkrásnějších rozhleden, které naše země nabízí. Stezky korunami stromů na Šumavě a v Krkonoších […]
Barevný podzim je inspirace
Tento čas je magický, slunce ještě umí zahřát, i když už vítr pofukuje. Lesy nabírají pestrou škálu odstínů a kouzlí. Kochejte se tou nádherou! Stezka Valaška Pokud zamíříte do Beskyd, měli byste vidět jejich největší pýchu, a tou jsou stavby výjimečného architekta Jurkoviče. Kdo neviděl Pustevny, jako by v Beskydech nebyl. Přesně v tomto stylu je vystavěna také rozhledna, která […]
Nejromantičtější město světa
Starobylý Řím patří k nejkrásnějším evropským metropolím. Nadchne vás svojí bohatou historií, úchvatnou architekturou, báječnou gastronomií a velmi přátelským prostředím. Právě teď je ten správný čas na objevení krás tohoto výjimečného a romantického města! Nejstarší dochovaná stavba v Římě, antický Pantheon z roku 27 na Via Rondello, je tak trochu schovaná v městské zástavbě. Podle […]
Odpočiňte si v lázních – Česká republika
Někdy je potřeba zastavit, odpočinout si a v ideálním případě se nechat hýčkat. Vybrali jsme pro vás šest měst, kde se o vás postarají jako o královny a nebude vás to stát ani takřečený majlant. Mariánské Lázně Mezi nejkrásnější u nás patří Mariánské Lázně, které se specializují na léčbu pohybového aparátu, nervová a kardiovaskulární onemocnění. Dominantou celého […]
Krása a zdraví
Abyste krk neměla jako ta želva…
Ruku na srdce, o krk se moc nestaráte, a když, tak výjimečně. Přitom právě tyto partie prozradí věk. Masáží proti gravitaci Stačí ruce, bambucké máslo nebo kostky ledu či destičky gua-sha, vyráběné z nefritových kamenů. Ať už vezmete k ruce cokoli, vězte, že masážní pohyby směrem vzhůru zpomalují ochabování kůže, směrem dolů pomáhají aktivovat lymfu. Cviky pro […]
Mléčná koupel pro krásu
Naši předkové to tušili už dávno, dnes to potvrzují i vědecké studie: kozí mléko je nejen zdravé, ale coby ideálně namíchaný koktejl živin svědčí i naší kráse. Jako Kleopatra? Kozí mléko vám mimo jiné může třeba pomoci s hubnutím, není totiž tak tučné jako kravské, navíc je lehce stravitelné. A na pokožku má přímo zázračné účinky. Kozí mléko je […]
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a […]
Chcete mít figuru jako ve dvaceti?
Do plavkové sezony je ještě hodně času, ale už nyní je vhodné pustit se do hubnutí. Pokud to ale nejde tak snadno, nejspíš budete potřebovat trochu rozpohybovat metabolismus. Možná si říkáte, že jíte málo, ale pořád nejde hmotnost dolů. Vyzkoušejte pár následujících rad na povzbuzení metabolismu, a uvidíte, že vám potom půjde shazování přebytečných kil jedna […]
Magický svět
Jaké bylinky vybrat podle zvěrokruhu?
Pro každé znamení zvěrokruhu je typické jiné životní tempo, styl, ale také zdravotní problémy. V dnešní uspěchané době se ale stále častěji obracíme pro pomoc k bylinkám a i naše znamení nás může inspirovat, abychom si vybrali tu pravou. BERAN (21. 3. – 19. 4.) Pro ohnivé Berany, pro které je život jedna velká jízda, jsou […]
Můj vnouček vypráví příběhy z našeho mládí
Byla to tragédie, když jsem přišla o své první dítě. Osud nám ale duši naší malé dcerky zřejmě vrátil. Vnouček vypráví o jejím krátkém životě. Když nás potkala ta strašná rána, myslela jsem si, že je konec světa. Naší dcerce Vendulce nebyly ještě ani čtyři roky, když zemřela na leukemii. Byly to nejtěžší chvíle mého života. Krátce […]
Zrcadlo, zrcadlo, pověz mi…
Zrcadla mají jedinečnou schopnost odrážet nejen fyzický obraz, ale i energie. Když se podíváte do zrcadla, nevidíte jen svou tvář, ale i svou duši. Stačí jen naučit se jí rozumět…  Odpradávna jsou zrcadla ve světě magie považována za mocné nástroje. V mnoha kulturách byla spojována s mystikou, věštěním a ochranou. Zrcadlová magie posiluje intuici a chrání před negativními […]
Obejměte svůj strom
Každému znamení zvěrokruhu náleží jeden strom, který má na vás silný vliv. Už dávní předkové věděli, že stromy nám dávají sílu a dokážou léčit. Najděte si ten, který se pro vás nejlépe hodí, a načerpejte z něj novou sílu do života. Beran – Dub Statný, odolný strom svou vitalitou určuje sílu člověka narozeného na jaře, kdy se uvolňuje obrovská přírodní energie.  […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz