Vedle různých exotických superpotravin vypadají úplně obyčejně. Přitom z hlediska pozitivních účinků na zdraví ovesné vločky strčí skoro všechny do kapsy.
Ptáte se, proč vločky zařadit do jídelníčku? Ovesné vločky obsahují spoustu vitaminů, vlákniny a dalších prospěšných látek a přinesou vám spoustu zdravotních benefitů. Pojďme se na ně podívat blíže.
Příval energie
Ovesné vločky jsou skvělým zdrojem energie a působí příznivě i na nervovou soustavu. Obsahují totiž pomalu vstřebatelné komplexní sacharidy, vyšší množství bílkovin, kvalitní tuky včetně nenasycených omega-3 mastných kyselin a další živiny.
Jsou ideální nejen po ránu, kdy vám dodají energii na celé dopoledne, ale také když vás čekají fyzicky náročnější výkony, např. nějaká sportovní aktivita nebo celodenní výlet. Díky vysokému podílu vlákniny vločky rychle zaženou hlad a budete mít pocit sytosti. Díky tomu vám pomohu i při hubnutí.
Na zdraví!
Po vydatné ovesné kaši nebudete mít dlouho hlad ani potřebu mlsání. Vločky pomáhají zažívání, mírní problémy se zácpou a působí preventivně proti rakovině tlustého střeva.
Jsou ceněny i pro vysoký obsah beta-glukanů (druh rozpustné vlákniny), které snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi a podílejí se na správném fungování imunitního systému. Díky nim můžete o dost snížit i riziko ischemické choroby srdeční.
Jak si je dáte?
Abyste dosáhli těchto mnoha zdravotních benefitů, je potřeba ovesné vločky jíst pravidelně několikrát týdně – po jedné misce žádné zázraky opravdu nečekejte. Naštěstí se dají připravit na spoustu různých způsobů, nasladko i naslano.
Nejrychlejší je zalít je teplým či studeným mlékem, vodou nebo smíchat s jogurtem a ochutit skořicí nebo medem.
Můžete je přidat do těsta na lívance, udělat z nich placky, slané sušenky, připravit si domácí granolu nebo müsli tyčinky, přidat je do masových i zeleninových karbanátků, pomazánek i polévek.
Kvůli pestrosti stravy se doporučuje ovesné vločky střídat i s jinými druhy – pohankovými, jáhlovými, ječnými, žitnými apod.
Je dobré přidávat k nim nějaké bílkoviny, například mléko, jogurt, tvaroh či vejce, porci ovoce a trochu ořechů nebo semínek, aby bylo jídlo nutričně vyvážené.
Jsou dobré opravdu pro všechny?
Jíst vločky mohou prakticky všichni, s jedinou výjimkou, a tou jsou někteří lidé s alergií na lepek nebo se střevními chorobami, pro které může být nadbytek vlákniny nežádoucí.
Vločky samotné sice lepek přirozeně neobsahují, ale při jejich výrobě může docházet ke kontaminaci jinými obilovinami.
Tito lidé by si proto měli raději vybírat přímo pro ně určené ovesné vločky bez lepku, kde je zaručena jejich zdravotní nezávadnost. Při těchto onemocněních je lepší se pro jistotu poradit s lékařem.
Víte, že…
•… pro ženy je doporučená denní dávka 30–40 g vloček, pro muže 40–50 g?
•… vločky lze použít při pečení, když nemáte vajíčka?