Existuje několik způsobů, jak si od otoků a bolesti ulevit. Oceníte je nejen při vysokých teplotách, ale také na cestách nebo při sedavém zaměstnání.
Otoky, bolest nebo křeče v nohou můžou být jedny z prvních příznaků chronického žilního onemocnění. S příchodem letních měsíců se navíc tyto projevy obvykle zhoršují. Co vám pomůže?
Hoďte nohy na stůl
Křeče, pocit těžkých a oteklých nohou mohou nastat i při dlouhém sezení. Ve chvíli, kdy dlouhou dobu sedíme a méně se pohybujeme, dochází k přetlaku v žilách a krev se částečně vrací dolů.
U křečí a otoků žilního původu pomůže, když si dáte na chvíli nohy nahoru, aby nahromaděná krev stekla směrem k srdci.
Cviky pro každý den
Ke zrychlení odtoku krve z dolních končetin zpátky k srdci pomáhá například střídavé stahování svalů lýtek, ke kterému normálně dochází při chůzi. Proto je dobré občas vstát ze židle a chvíli se projít.
Pokud jste zrovna v nějakém dopravním prostředku a víte, že budete dlouho sedět, zkuste cviky, které můžete provádět při jakékoli příležitosti. Zvedněte jednu nohu kousek nad zem a ohýbejte ji v kotníku tak, že budete přitahovat a napínat špičku.
Proveďte aspoň 10krát, pak zopakujte totéž s druhou nohou. Můžete také se zvednutou nohou 10krát kroužit kotníkem doleva a pak doprava a poté to samé s druhou nohou.
Masáže a studená sprcha
Dopřejte si profesionální ruční lymfatickou masáž, která pozitivně působí i při nedostatečnosti žilního systému. Krev se rychleji okysličí a dojde k celkové úlevě. Rozproudit krev a ulevit si můžete i díky sprchování nohou studenou vodou.
Kompresní punčochy
Kompresní punčochy vyvíjejí vnější tlak na nohy. Žíly jsou poté podněcovány k tomu, aby snáze a lépe vyháněly krev zpátky k srdci. Navlékněte si je hned ráno, ještě předtím, než vstanete z postele, aby se v nohou nestihla krev nahromadit.
Proč nohy otékají?
Teplo způsobuje rozšíření žil, a proto při něm otékají nohy i těm, kteří jinak problémy s žílami nemají. S chronickým žilním onemocněním je to v teple ještě horší.
Bylinková záchranka
Když už dojde na otoky, akutní pomoc vám mohou přinést bylinné masti nebo čaje. Bylinky mírní otoky, snižují napětí a urychlují hojení.
Voňaví pomocníci
V případě mastí hledejte ty, co obsahují aloe vera, heřmánek, arniku, kostival, tymián, rozmarýn, eukalyptus, jalovec, kaštan. Příjemný je i chladivý účinek kafru a mentolu. Čaje jsou nejlepší z břízy a vřesu (dobrá je i vřesová tinktura).
Super článek! Už dlouho hledám něco, co by mi pomohlo při těch bolestech, co mám po dlouhych směnách v nemocnici. Díky za tipy!
Ty masáže zní lákavě. Jako lékařka vím, jak důležité je starat se o zdraví žil. Možná by měly být i součástí běžné péče o sebe, co myslíte?
Teda, to je super, že existuje tolik možností, jak zmírnit otoky! Určitě vyzkouším CVIČENÍ na nohy, je super, že to jde i přitom když sedím u piana, což dělám často.