Když máte péči o pleť na míru, všechno jde mnohem snáz a pokožka je pak zdravá, rozzářená a dokonalá. Problém ale mnohdy bývá v tom, že přesně nevíme, jaký typ pleti máme, a často proto volíme nevhodné produkty a péči, které nám spíš ubližují.
Sáhněte si do svědomí. Kolikrát jste se nechala přemluvit líbivou reklamou a jak často zjišťujete, zda je daný přípravek pro vás jako dělaný? Péči byste si měla vybírat jen na základě typu vaší pokožky. Jedině tak bude pořád v dobré kondici.
Udělejte si jednoduchý test
Zjistit, jaký je váš typ pleti, není vůbec složité. Nejprve pleť vyčistěte, jak jste zvyklá, použijte čisticí gel, pokožku jemně osušte ručníkem a pak čekejte. Nenanášejte žádné krémy ani séra.
Zhruba po hodině by se totiž měla vaše pleť vrátit do přirozeného stavu a právě podle toho poznáte, jaká vaše pleť vlastně je. Pokud cítíte pnutí pokožky a vytvořily se vám na obličeji, zejména kolem nosu, šupinky, je to jasné – vaše pleť je suchá a citlivá.
V případě, že máte mastnou T-zónu, je pokožka mastná, mastná T-zóna v kombinaci se šupinkami značí pleť smíšenou.
Suchá pleť
Pokud jste majitelkou suché pleti, dbát musíte především na dostatečnou hydrataci a regeneraci. Jestli produkty, které používáte, vaši pleť napínají a pokožka je po nich vysušená, okamžitě je hoďte do koše nebo darujte kamarádce.
V případě odličovacích produktů sáhněte po jemné micelární vodě na suchou pleť, úplně nejlepší ale pro vás bude hydrofilní olej, což je typ oleje, který lze smíchat s vodou a vytvoří se tak jemná odličovací emulze, která pleť nedráždí.
Co se týče peelingu, sáhněte po AHA kyselinách, které jemně odstraní nežádoucí šupinky. Naprostou nutností by měla být kyselina hyaluronová. Poté nezapomeňte ani na hydratační esence. A velkou službu prokážete pleti také pomocí ceramidů.
Mastná pleť
I v případě mastné pleti sáhněte po jemných odličovacích prostředcích a hydrofilním oleji. To zajistí dostatečné a zároveň šetrné čištění ucpaných pórů. U mastné pleti by ale mělo být dvojí čištění, například čisticí pěnou, poté čisticím gelem.
Jednou až dvakrát týdně byste si také měla dopřát jílovou masku. Zařaďte do své kosmetické rutiny také BHA kyseliny, které dokážou prostoupit přes mastnotu až dovnitř pórů a dokonale je vyčistí.
Zaměřte se také na složení, pokud produkty obsahují niacinamid, jsou přesně pro vás, protože dokážou regulovat tvorbu mazu a také zmírňují akné. Volte krémy s lehkou gelovou texturou.
Smíšená pleť
V případě smíšené pleti se doporučuje používat AHA i BHA kyseliny, přesně na ty části, na které patří. Některá exfoliační tonika dokonce obsahují obě kyseliny, takže určitě stojí za vyzkoušení.
Pro smíšenou pleť jsou k dispozici speciální hutnější hydratační tonika, ze kterých si každá problematická část pleti vezme přesně to, co potřebuje.
I na ostatních věcech záleží
Správná každodenní rutina a péče o pleť je zásadní. Ovšem je nutné dbát také na další faktory. Snažte se jíst a žít zdravě.
Dopřávejte si pravidelně pohyb, dbejte na pitný režim, užívejte doplňky stravy, vyvarujte se stresu, často relaxujte, jednou za čas si udělejte den jen pro sebe a hýčkejte se.
Možná se to nezdá, ale i na takových maličkostech záleží a uvidíte, že problémy můžou částečně vymizet a vaše pleť bude v daleko lepší kondici, bude vypadat zdravě, rozzářeně a budete se cítit skvěle.
Hele, nikdy jsem se nad tím moc nezamýšlela, ale asi bych fakt měla zjistit, jaký mám typ pleti. Možná proto kurzíruju od jednoho krému k druhému. Díky za návod na test!
Pro mě jako pro programátorku je péče o pleť úplně nová kapitola. Držím se spíše jednoduchosti, tak snad mi ty tipy pomohou udržet pleť zdravou a svěží.
Tak tenhle článek mi otevřel oči! Vždy jsem nakupovala podle reklam a teď chápu, proč mi to nefungovalo. Určitě si zkusím udělat ten test na pleť, abych konečně našla produkty, co mi pomůžou.