Také zásadová a přísná profesorka se může dostat do neřešitelné citové pasti.
Bylo mi tenkrát čtyřicet dva let. Učila jsem poměrně exaktní předměty: matematiku a chemii. Také v soukromí jsem byla spíše rozumově zaměřená a nejen studenti mě považovali za odměřenou až přísnou. Jenže i takové ženy se mohou zaplést se svými city.
Nevěděla jsem, kam s očima
Milan byl vysokoškolský student, který k nám nastoupil na praxi. Já jsem byla rok rozvedená – moje delší manželství bylo naštěstí bezdětné, nicméně já jsem měla od té doby problémy navázat bližší vztah s muži.
Prostě jsem jim nevěřila. Žáci ve škole se na mě jako na „nepříjemnou bábu“, která jim otravuje život, a já jim to nevymlouvala. Na moji oblíbenost by určitě nikdo moc nevsadil. A najednou se objevil Milan a všechno se změnilo.
Dostala jsem ho svým způsobem na starost a na dohled. Nejprve, když jsem se to dozvěděla, brala jsem to jako nevděčnou úlohu. Jakmile jsem ho spatřila, změnila jsem názor.
Z té zamračené a přesné odpovědi vyžadující kantorky se najednou mávnutím kouzelného proutku stala rozklepaná holčička, která neví, kam s očima.
Snažila jsem se zachovat dekorum a společenskou nadřazenost zkušené kantorky nad praktikantem. Moc mi to nešlo, sama jsem vnímala, jak křečovitě působím.
Pozvala jsem ho na kávu
Milan si naštěstí ničeho nevšiml nebo to přinejmenším nekomentoval. Z jeho strany jsem nezaznamenala ani náznak nějakých sympatií.
Bral mě prostě jako moji studenti – zamračená a zřejmě pro něho nepříliš atraktivní žena, kterou nějak musí strpět. Snažila jsem se Milanovi vycházet ve všem vstříc a on si rychle zvykl, že se na mě může kdykoliv obrátit s prosbou o pomoc.
Všimla jsem si některých chyb, které dělal v jednání se studenty – ty vyplývaly z jeho mládí a z toho, že se pořád cítil být jedním z nich. Sebrala jsem veškerou odvahu a navrhla Milanovi, že jeho přístup prodiskutujeme.
Buď můžeme formálně ve sborovně, nebo neformálně někde u kávy. Aby to nebylo moc nápadné, dodala jsem, že jednou třeba budeme kolegové a ti mají držet spolu.
Díval se sice trochu divně, ale nakonec tu nabídku na posezení v kavárně přijal. Svěřil se mi tam se svými starostmi a problémy a zranil mé srdce. Čím? Vyšlo totiž najevo, že má dlouholetou známost.
Nedávala jsem na sobě znát zklamání, dál jsem s vypětím sil hrála roli starší moudré kolegyně a mluvila hlavně o našem povolání – mém současném a Milanově budoucím.
Nemohla jsem jí konkurovat
Druhý den mi Milan poděkoval, že prý mu náš rozhovor moc pomohl. Okamžitě jsem reagovala návrhem, abychom v něm pokračovali. Moje reakce ho poněkud zarazila, možná mu začalo docházet, že za tím vším není jen profesní zájem.
Nicméně i tentokrát přijal a setkali jsme se podruhé. Osud mě ovšem za moji přemíru aktivity potrestal, protože do kavárny za Milanem přišla jeho dívka a já viděla, že jí nemůžu konkurovat.
Když vzala Milana za ruku, měla jsem co dělat, abych zachovala chladnou tvář. Ačkoliv jsem chápala, že moje city jsou nesmyslné a bez šance, stejně jsem jim čím dál víc podléhala. Byla to naprosto bezvýchodná situace.
A ke všemu se ještě po škole začaly nést řeči. Jediné, co mě zachránilo před životním průšvihem, byl čas. Milanovi skončila praxe. Poté co mě na rozloučenou – a na oplátku za moji pomoc – zval na kávu tentokrát on, odmítla jsem.
Místo toho jsem seděla doma a brečela nad tím, že mi nikdy nepatřil a patřit nebude. Spatřila jsem se pak v zrcadle se slzami stékajícími po tvářích a na okamžik si připadala hloupě. To, co jsem viděla, byla pravda, ale to, co jsem cítila přece také!
Alena Z. (54), Praha
Alena, držte se! Životní zkušenosti nás tvarujou a občas věci nevychází, jak bychom chtěli. Dobrá zpráva je, že příště už budete vědět, co zvládnete.
Je fascinující, jak se lidské city mohou změnit ve chvíli, kdy to nejméně čekáme. Myslím, že mnoho žen se dokáže vcítit do této situace a rozumí Aleniným pocitům.