Spánková paralýza se řadí mezi spánkové poruchy. Jedná se o stav, při kterém se člověk nemůže hýbat, křičet nebo jakkoli jednat, protože jeho tělo je paralyzováno.
Děje se to v době, kdy jedinec právě usíná nebo se probouzí. Tělo spí, ale mysl už je částečně bdělá. V tomto stavu člověk ještě stále nedokáže rozlišit sen od reality.
Cesta k depresím
Tento hrůzný stav bývá často doprovázen děsivými halucinacemi, na které člověk nemůže reagovat. Mohou být sluchové či zrakové. Jedince neposlouchají ruce, nohy ani jejich vlastní hlas. Může jen mrkat a dýchat, což je samo o sobě velmi děsivé.
Paralýza může trvat jen pár minut, ale i několik hodin. Pokud se tato noční můra často opakuje, může vést až k psychickým potížím. Takoví lidé se bojí usnout, jejich spánek je kvůli strachu často přerušován. Někteří začnou trpět úzkostí nebo depresemi.
Jak dát spánkové paralýze sbohem?
Pokud se spánková paralýza objeví u člověka jen párkrát za život, není potřeba vyhledávat lékařskou pomoc. Ale jestli se stane pravidelným jevem, je vhodné navštívit odborníka.
Psycholog či psychiatr pomůže trpícímu se s touto nepříjemnou poruchou vyrovnat či ji nějakým způsobem ovlivnit a zbavit se jí. Případně, je-li to možné, přijít na příčinu těchto stavů a poté ji odstranit.
Četla jsem o spánkové paralýze a je to fakt děsivé. Nikdy bych nechtěla něco takového zažít. Dobré vědět, že existují odborníci, který můžou pomoct, když se to stane.
omg, to je jako mega creepy! Nevěděla sem, že něco takyho je možný. Měla jsem jednou něco podobnýho, ale myslela sem, že to byl jen divnej sen. Teď budu vědět, co by to mohlo bejt.
Článek o spánkové paralýze mi otevřel oči. Neměla jsem tušení, že něco takového existuje a může mít tak závažné následky. Je důležité, aby se o tomto problému více mluvilo a lidé vedeli, kde hledat pomoc.