Za některé zdravotní obtíže se ženy stydí tolik, že o nich nejenom nemluví, ale dokonce s nimi i nerady chodí k lékaři. Pokleslá děloha mezi ně rozhodně patří.
O inkontinenci se už hovoří běžně. Pokleslá děloha je stále tabu. Kvůli tomu by se mohlo zdát, že se jedná o okrajový problém. Tak tomu ale není. Každá desátá žena musí kvůli poklesu dělohy podstoupit operaci.
U žen, které opakovaně rodily přirozenou cestou, se obtíže s pokleslou dělohou objevují běžně.
Když svaly povolí
Nejčastější příčinou obtíží je námaha, kterou ženy musí vyvinout při porodu. Svaly pánevního dna jsou vystaveny takové zátěži, že dojde k jejich poškození. Jenže právě tyto svaly drží na místě pochvu a dělohu.
Když povolí, projeví se to posunutím těchto orgánů směrem dolů a tlakem na močový měchýř a konečník, což má za následek inkontinenci či potíže při vyprazdňování.
Odpolední zhoršení
Jak děloha klesá směrem dolů, tlačí se do pochvy. Nejprve to není vidět, žena jen cítí tlak v oblasti pochvy, má problémy s močením nebo cítí bolest při pohlavním styku. Bez léčby může klesnout děloha natolik, že může začít vystrkovat pochvu ven z těla.
Vypadá to jako malý růžový balonek v ústí pochvy, který se zprvu objevuje v odpoledních hodinách, kdy jsou svaly unavené. Později se doba, po kterou je vyhřezlá část vidět, prodlužuje a „balonek“ je čím dál větší.
Pesary i operace
Léčba závisí na tom, kdy lékaři přijdete. V počátcích pomůže speciální pesar, který uleví svalům a dá jim čas na regeneraci. Když se situace zlepší, přijde na řadu cvičení na posílení svalů pánevního dna. U vážnějšího poklesu je nutné chirurgické řešení.
Většinou lékaři použijí speciální síťku, která se přišije v dutině břišní a drží orgány na svém místě.