Příroda se pomalu probouzí – a s ní i klíšťata. Buďte na tyhle sotva viditelné predátory připraveni, nebude vás to stát mnoho…
Může to být opravdu jen nepatrný okamžik. Prevít se přisaje a váš infikovaný organismus má velký problém na několik let, i déle. Počet případů nakažení klíšťovou encefalitidou i boreliózou stoupá. Může za to nejen vysoký výskyt klíšťat, ale i nízká proočkovanost.
Jsou prostě všude
Klíšťata se u nás vyskytují plošně po celé republice, vyšší horské polohy nevyjímaje. Někdy si parazita ani nemusíme všimnout – krev kromě dospělých samiček sají i larvy a nymfy a ty jsou tak malé, že je snadno přehlédneme.
Po nasátí samy odpadnou, takže ani nemusíte tušit, že jste byli infikování. Samečci sice krev nesají, ale přichycují se na „oběť“ také, protože na ní hledají samičky.
Rychlostí blesku
Pokud se infikované klíště přisaje, je pravděpodobnost nákazy velmi vysoká – nakazit nás může už za pouhé dvě hodiny. K přenosu infekce může ale dojít i během manipulace s infikovaným klíštětem.
Nejčastěji při odstraňování přisátého klíštěte ze zvířecího mazlíčka. V době sezony jich majitelé ze zvířat odstraňují desítky. Pokud během manipulace dojde k narušení klíštěte v ruce, nákaza je možná.
Zdravou, neporušenou pokožkou virus neprojde, stačí však jen drobná oděrka, o níž ani nemusíte vědět, ale pro virus je skvělou vstupní bránou do organismu. Proto je dobré klíšťata odstraňovat pomocí pinzety a v ochranných rukavicích.
Nebezpečná nákaza
Lymeská borrelióza se obvykle pozná po objevení červené skvrny v místě přisátí. Další příznaky se podle stadia liší, nemusíte mít žádné, nebo se objeví únava, bolesti kloubů, hlavy, zvýšená teplota, apod.
V první fázi se obvykle léčí antibiotiky a většina nemocných se vyléčí bez následků. Při chronické borrelióze antibiotika nemají žádný smysl, používají se protizánětlivé léky, antidepresiva či fyzioterapie.
Neléčená může mít i závažné následky. Klíšťová encefalitida je virové infekční onemocnění, které může postihnout každého bez ohledu na věk a může zanechávat doživotní následky.
U lidí nad 55 let mívá onemocnění závažnější průběh a riziko trvalých následků je vyšší. Nejnebezpečnější je postižení mozku a dalších částí centrálního nervového systému.
Ještě to stihnete
Na lymeskou borreliózu zatím očkování není, ale proti klíšťové encefalitidě ano – a je to jediná možná ochrana proti této nemoci. Očkuje se třemi dávkami, začít je ideální v chladných měsících, ale začít se dá vlastně po celý rok.
Druhá dávka následuje po 1–3 měsících a třetí po 5–12 měsících po druhé vakcinaci. Po prvním očkování ještě protilátek není dostatek, ale už asi 2 týdny po 2. dávce je ochranná hladina protilátek dostatečná pro většinu očkovaných.
Po 3. dávce se účinnost zvyšuje a ochrana trvá tři až pět let. Proto je nezbytně nutné absolvovat všechny tři dávky. Můžete si také zajistit tzv. zrychlené očkování. U toho se podává druhá dávka už po 2 týdnech a třetí opět po 5–12 měsících po druhé.
Dobré rady
• Od letošního roku mají lidé od 50 let nárok na očkování proti klíšťové encefalitidě zdarma
• Po 3. dávce se doporučuje přeočkování po 3–5 letech