Pampeliška lékařská, jinak také smetanka lékařská, je vytrvalá bylinka s mléčnatým kořenem a vícehlavým oddenkem. Z oddenku vyrůstá růžice přízemních listů, z jejíhož středu vyrůstají lysé, duté stvoly zakončené žlutými květními úbory.
Listy jsou podlouhlé a jemně chloupkaté. Toto skromnou rostlinku, kterou mnozí považují za obtížný plevel, najdete téměř všude.
Pro pampelišku se vydejte na jaře
Můžete se pro ni vypravit na louky, pastviny, do polí anebo si ji natrhat na vlastní zahrádce.
Za trochu té námahy to rozhodně stojí. Vždyť pampeliška se v lidovém léčitelství užívala už od dob antiky. Pokud i vy budete chtít vyzkoušet její účinky, můžete zužitkovat každou její část.
Pro její kořen se vypravte ještě před rozkvětem, tedy brzy zjara, anebo až na konci vegetačního období, což je na podzim.Smetánkový list sbírejte od května do října a její květy po celou dobu kvetení, což je od dubna až do června a někdy ještě podruhé na podzim.
Zdravá přísada do salátů
Teď na jaře mladé pampeliškové listy ještě neobsahují takzvané hořké mléko, a tak je můžete využít třeba jako chutnou a zdravou přísadu do jarních salátů i do zeleninových polévek.
Používejte ji třeba jako rukolu. Výhodou je, že budete vědět, co přesně jíte, a ještě ušetříte. Pampelišky jsou bohatým zdrojem vitaminu C, kyseliny křemičité, vitaminů A, D, některých vitaminů skupiny B, betakarotenu, draslíku, křemíku, vápníku i železa.
Tím však seznam zdraví prospěšných látek, obsažených v pampeliškových listech, zdaleka nekončí. Díky množství látek, které mají na lidské tělo léčivé účinky, vám mohou listy pampelišky pomoci při mnoha zdravotních problémech.
Zlepšuje látkovou výměnu
Pampeliška totiž posiluje činnost jater, ledvin a žlučníku. Protože dokáže účinně podpořit vylučování přebytečné vody z těla, prokazatelně pomáhá při léčbě bolestivé artrózy a dny.
Zároveň zlepšuje zažívání, blahodárně stimuluje látkovou výměnu a používá se i při léčbě cukrovky. Její sušené listy nebo kořeny proto bývají součástí mnoha léčivých čajových směsí. Určitě ji na jaře vyzkoušejte.
.